AKAI GX-630DB

Sekce, týkající se magnetofonů všech typů a značek
Pravidla fóra
Do této sekce pište popisy zařízení, vlastnosti, zkušenosti atd. Nepište sem žádosti o radu s opravou a pod. To patří do skce OSTATNÍ - "Obecné technické dotazy, problémy, rady"
Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

AKAI GX-630DB

Příspěvek od Petr.116 » čtv 19. zář 2013 21:54:20

Ahoj kluci :hi:

Tak už mám poklad doma :potlesk: Až na naprostý detail nutné výroby zadní desky (dna), což je práce pro přímočarku na odpoledne ... a pár artefaktů, super.
BTW: Ta prázdná ALU cívka napravo je nová, jak se zdá ... :drinking: :music: :drinking: :music:



Galerie zde: AKAI_GX-630DB

V této souvislosti bych rád ocenil a poděkoval dodavateli miroslav6059 za jeho ochotu a vstřícnost, kdy nejen zajistil dopravu tohoto skvostu až do Prahy, ale i přislíbil sehnat a poslat
některé díly, které by potřebovaly vyměnit ... díky :good2:
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: AKAI GX-630DB

Příspěvek od Petr.116 » čtv 26. zář 2013 22:07:22

Tak se mi povedlo sehnat z Texasu ve skvělé kvalitě barevný servisní manuál ke GX-630D/DB ... osvědčený dodavatel mi ho tam dnes naskenoval v barvě a poslal. Takže veliká spokojenost. Skvělá čitelnost včetně fotek mechaniky, schémat a hlavně PCB´s, kde je výborně vidět osazení i spoje pod tím ... SUPER :drinking:

Tenhle zdroj fakt doporučuju: http://www.angelfire.com/electronic2/vintagetx/ :good2: Ještě ho dám do sekce dokumentace ...
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: AKAI GX-630DB

Příspěvek od Petr.116 » úte 01. říj 2013 22:43:04

Tak dneska si konečně kupec přijel pro tu GX-210D (neměl čas se dřív zastavit, velice zaměstnaný člověk ...), čímž uvolnila prostor pro GX-630DB. Po lehké úpravě mojí přecpané police, kde bude zatím bydlet (viz dál), konečně stojí finální stroj.
Čeká mne výroba vysokého zaskleného audio sloupu ..., aby konečně stroje mohly stát bez igelitových pytlíků proti prachu (ošklivost sama ...) v důstojné dřevěné konstrukci s otevíracími skleněnými dvířky v každé pozici ...
Jen nevím, zda bych nemusel expandovat nahoru k sousedům - spočítejte výšku 2 ks B116 (půlstopý a čtvrtstopý) a toho AKAIe. A to rodina by ráda, aby tam byl i zesilovač a gramofon. Gramci se silně bráním, protože ty MGF se přece jen chvějí a gramo to bude asi pěkně štvát. Tomu by slušela ukotvená police na sousední betonové stěně panelu ...

Ale zpět ke GX-630DB: konečně jsem od koupě vyzkoušel až na Dolby všechny funkce. Dokonce jsem připojil můj RC generátor a jen tak orientačně projel stroj na nové Maxell UD25 -120. Výsledek mne vcelku potěšil, dostavení BIAS i NF bude nutné, ale nijak dramaticky. Na to dojde až po mé 14 denní dovolené, kde si hodlám konečně (!) odpočinout po tom maratónu přes celé léto. Ještě přemýšlím, jak s tou poškozenou zadní částí (dřevo) ... dnes jsem na to koukal, ona ta zadní stěna není odnímací, jak jsem po zběžné kontrole po přivezení stroje mylně myslel, ale je zaklíženou součástí dřevěného pouzdra, kam je zasunuto a přišroubováno celé šasi stroje.
jinak řečeno - znamenalo by to vyjmout stroj (raz dva) a vyříznout a vybrousit tu desku ven a pak vyrobit přesně novou a zaklížit ji tam ...



Ono by to mělo vypadat takto ...



Ale napadlo mne, že kdybych vyrobil z vhodně děrovaného plechu přiměřený kryt a černě ho nastříkal, že to funkci splní a ani to nebude blbě vypadat ... :music:
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

libor
Příspěvky: 566
Registrován: pon 29. črc 2013 22:01:25
Bydliště: ..

Re: AKAI GX-630DB

Příspěvek od libor » úte 01. říj 2013 22:55:04

Myslíš, že si ještě pustíš čtyřstopou B116? A proč vlastně? Já se přiznám, že, krom oprav, jsem nic jiného než Revox nepoužil... Sonáče tu teda mám vystaveného, protože je to nejhezčí magič ve vesmíru, ale od posledního srazu jsem ho nezapnul...

btw: dírkatej plech na toho tvého Akaie mě napadl hned jak jsem to uviděl, proč by ne...

TheLastUnicorn
Příspěvky: 424
Registrován: úte 30. črc 2013 17:52:42
Bydliště: TN

Re: AKAI GX-630DB

Příspěvek od TheLastUnicorn » stř 02. říj 2013 18:21:43

Starý pásky nahraný kdysi dávno na teslách si pouštím přes B73. Nový nahrávky dělám na akai a pouštím přes akai. A taky jsem několkrát říkal, že další magnetofon nepotřebuji a vlastně ani nechci. GX-620 mi vyhovuje po všech stránkách - jednoduchost, spolehlivost, design, zvuk, životnost, vybavení. Kdybych neměl ty starý pásky nahraný z OE3 (mimochodem mají dynamický rozsah 11-12dB, což má dneska málekoterá nahrávka a remasterovaný CD dosahují s bídou 9dB), nemám ani tu 73-ku. Ale na druhý straně chci mít doma alespoň 3 páry beden. :hahahihi:

libor
Příspěvky: 566
Registrován: pon 29. črc 2013 22:01:25
Bydliště: ..

Re: AKAI GX-630DB

Příspěvek od libor » stř 02. říj 2013 18:27:26

Jsi ale zapomněl dodat, že tvá B73 je elektronicky taky ten Akai akorát s bídnou mechanikou :lol:

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: AKAI GX-630DB

Příspěvek od Petr.116 » stř 02. říj 2013 19:16:15

libor píše:Jsi ale zapomněl dodat, že tvá B73 je elektronicky taky ten Akai akorát s bídnou mechanikou :lol:
Když tak čtu ten Tvůj příspěvek na TLU, vzpomněl jsem si na Hujera ...

BTW - ten AKAI je AKAIem (a to není věcí jen této značky) hlavně pro svoji kvalitní mechanickou konstrukci včetně motorů atd., která přežila s úsměvem i ty roky ... magnetofon dělá mechanika a její vlastnosti (případně u directdrivu řídící elektronika). Tuhost, stabilita, nízké kolísání, dobře navržený brzdový systém, pásková dráha atd... ----> spolehlivost. Na dobré mechanice elektroniku postavíš. Na špatné ani kdyby ses rozkrájel ...

Ta 620 by se mi líbila. I když jsem četl, že zrovna 630D/DB byly nejprodávanější stroje od Akaie. Zdroj http://slbender.exactpages.com/ (Jinak s autorem si píšu - moc milej člověk - o 0,5 roku mladší než já ...)
Jinak až budeš psát o krásnejch MGF - přečti a prohlédni si tuhle historii http://slbender.exactpages.com/akai.html ... :jazycek2:
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

libor
Příspěvky: 566
Registrován: pon 29. črc 2013 22:01:25
Bydliště: ..

Re: AKAI GX-630DB

Příspěvek od libor » stř 02. říj 2013 19:48:09

Ehm... já napsal něco jiného (jednou větou, ne celým odstavcem) než ty?

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: AKAI GX-630DB

Příspěvek od Petr.116 » stř 02. říj 2013 20:27:58

Já to Tvoje nerozporoval ... jen jsem chtěl zdůraznit tu roli mechaniky ...

BTW: když jsem byl ještě na škole, tak jsem snil o nějaké dobré mechanice, že si k ní dodělám tu elektroniku, protože jsem tehdy věděl, že hotové si to nekoupím (nebyly prachy), ale udělat že by to šlo (kdyby byl ten mechanický základ, protože na ten jako DIY nebylo technologické zázemí). Takhle vznikl projekt A199 HiFi (šasi B70 konvertované na vlastnosti B73 - setrvačník, předloha a řemínek ...), tzn. 4/9 - 9/19 ... No a pak ta elektronika.

Jen mne tehdy děsně štvalo, jak to bylo uvnitř husné a našlapané. Nicméně ty EM84 buzené MAA501 s plně rozhlasáckými parametry časování mi závidělo kupa kamarádů.



Podobně tu automatiku vypínání



Že si po desítkách let koupím GX-630DB jsem si tehdy představit neuměl. Stejně ale ta euforie z funkčního stroje, vyšlého z mých rukou, byla možná větší, než dnes to kliknutí na Aukru ...

Takže moc dobře rozumím Majovi a jeho úžasné B73 ... určitě má z toho skvělé pocity jako já tehdy ... Možná je škoda, že neměl podmínky pro dokončení té 3 mot. verze Bxxx. Ale takový je život.

Ale já se tu vykecávám na klávesnici - už aby bylo 9.11. - doufám, že všichni přijedou :good2:
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

libor
Příspěvky: 566
Registrován: pon 29. črc 2013 22:01:25
Bydliště: ..

Re: AKAI GX-630DB

Příspěvek od libor » stř 02. říj 2013 20:32:58

A já říkám něco jiného? Je mi jasné, že má dobrou elektroniku k blbé mechanice (to jsem psal) a je mi jasné, že z toho má radost (protože jinak by se s tím nedělal). A co s tím má společného Hujer?

Odpovědět

Zpět na „Magnetofony“