Výmena 4 stopy za 2 stopu

Sekce, týkající se magnetofonů všech typů a značek
Pravidla fóra
Do této sekce pište popisy zařízení, vlastnosti, zkušenosti atd. Nepište sem žádosti o radu s opravou a pod. To patří do skce OSTATNÍ - "Obecné technické dotazy, problémy, rady"
Odpovědět
martin-f
Příspěvky: 2
Registrován: ned 31. kvě 2020 16:31:17
Bydliště: Liptovský Mikuláš

Výmena 4 stopy za 2 stopu

Příspěvek od martin-f » ned 26. bře 2023 20:56:33

Podarilo sa mi za dobrý peniaz zohnať 4 stopový Revox B77 9/19. Urobil som na ňom servis aj ho kompletne nastavil. Výsledné dojmy - nehrá to zle, no na druhej strane TESLA B115 po nastavení na osciloskope nezahrala o nič horšie. Jediné plus je že u Revoxu vďaka 3 motorovej technike nekolíše rýchlosť čo sa u Tesly s remienkami a trecími prevodmi povedať nedá a tak isto aj spoľahlivosť. U Revoxu človek nebojuje s prkotinami typu nechce prehodiť remienok na druhú remenicu, blbne trecia spojka atď. No i sebelepšia mašina neovplyvní presluchy a dropouty.

Napadlo ma, keď už mám doma pomerne slušný magneťák, využiť naplno jeho potenciál a prekopať ho na 2 stopy. Zaujíma ma však, je to skutočne oproti 4 stope také zlepšenie? Nikdy som nepočul dvojstopák tak neviem posúdiť. A nerád by som sa v tom zase hrabal, nedávno nastavený magneťák celý rozhodil a nanovo nastavoval a zistil následne že to k ničomu neviedlo. Viem že presluchy zmiznú prakticky úplne. Zaujímajú ma dropouty. Lebo momentálne na 9tke sú dropouty dosť počuteľné a na 19tke sú aj dropouty (i keď v menšej miere) aj presluchy. Neviem, čo mi vadí viac. Holt, je to 14 rokov čo počúvam platne, takže u pásky mi vadí akýkoľvek droput či presluch čo som u platne nepoznal.

bcoufal
Příspěvky: 62
Registrován: čtv 30. led 2014 12:56:49
Bydliště: Nová Bystřice

Re: Výmena 4 stopy za 2 stopu

Příspěvek od bcoufal » úte 11. dub 2023 21:05:13

V prvé řadě bych se zamyslel, k jakému účelu se bude magnetofon používat. Nahrávání na 2 stopy zvýší spotřebu pásku 2x, tím i "cenu" za nahrávání. Ne všude to má asi smysl.

Pak je tu otázka ceny takové úpravy, hlavy v rozumném stavu opotřebení nejsou zrovna levné.
Přeslechy můžete úplně odstranit, když budete nahrávat jen na jednu stranu pásku. Pak už zbude pouze nevýhoda větší náchylnosti na dropouty.

Já používám pouze 2 stopy a rychlost ideálně 15ips (38), v menší míře 7,5ips (19). Ale to mám na kopie masterpásů, jiný zdroj hudby nyní nepoužívám. S dropouty problém nemám. Ani u starších používaných pásů. Vzhledem k cenám nahrávky je pro mne 15ips jediná volba. Cena pásu je i tak minoritní vůči nahrávce. 4 stopy a přeslechy jsou pro mne příliš rušivé, o degradaci drahých nahrávek nestojím.

Takže je to na vašem uvážení, jestli to má smysl a jaký cíl s magnetofonem a nahrávkami máte. Někdo vyžaduje 2/38, někomu stačí 4 stopy a rychlost 9.
Zkuste najít někoho poblíž, kdo má lepší vybavení a můžete otestovat. Osobní zkušenost nic nenahradí.

Jinak mám i Akai GX-646, s 4 stopami a rychlostí 19 problém nemám (až na ty přeslechy). Ale nikdy bych to nepoužil na drahou nahrávku. Na kopie LP to může stačit.

Odpovědět

Zpět na „Magnetofony“