Akai GX 620 renovace

Sekce, týkající se magnetofonů všech typů a značek
Pravidla fóra
Do této sekce pište popisy zařízení, vlastnosti, zkušenosti atd. Nepište sem žádosti o radu s opravou a pod. To patří do skce OSTATNÍ - "Obecné technické dotazy, problémy, rady"
Odpovědět
bcoufal
Příspěvky: 62
Registrován: čtv 30. led 2014 12:56:49
Bydliště: Nová Bystřice

Re: Akai GX 620 renovace

Příspěvek od bcoufal » stř 28. črc 2021 10:28:29

Asi máte pravdu. DBX mám, protože jsem chtěl otestovat, ale zatím jsem skončil u těch testů.
Nakonec mi ten mírný šum v nahrávce ani nevadí. Normálně není slyšet a v pauzách nepřikládám ucho k reproduktorům. Dokonce mám kopii master pásu Tiny Turner, která byla omylem nahrána se zemní smyčkou (nic strašného, šumu o trochu více jak obvykle), takže při větší hlasitosti je v tišších pasážích trochu slyšet, ale to zážitek z hudby nijak nesnižuje.

Mám dotaz k těm Tascam rekordérům. S jakou kvalitou dokáží nahrávat? Ty dříve uvedené byly docela levné (tuším 3-5 tisíc), tam bych měl jako audiofil pochybnosti. DR-100 MKIII už ale vypadá lépe.
Předpokládejme, že u DAC jsem náročný a slyším rozdíl mezi mým (cena kdysi 15kKč) a kamarádovým za necelých 100kKč. Ale to jsou DA převodníky. S AD nemám zkušenosti.
No, krátce tu na fóru tento strojek popisujete a chválíte. Vážně se zamýšlím o pořízení. Na uchování zážitků z malých lokálních koncertů asi ideální.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Akai GX 620 renovace

Příspěvek od Petr.116 » stř 28. črc 2021 11:56:28

Zde je vše Naprosto PROFI :good2:

Moc už není - spěchej ... např. zde
nebo zde
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
mirek
Příspěvky: 142
Registrován: úte 30. črc 2013 20:58:48
Bydliště: Opava

Re: Akai GX 620 renovace

Příspěvek od mirek » stř 28. črc 2021 12:21:02

Digitální rekordéry přenosné : mimo již uvedený Tascam se nabízejí přístroje MARANTZ PMD 661 Mk3, ZOOM H5 , SONY PCM-D 10 nebo D 100 .V nepřenosném provedení TASCAM SS-R 250 n a přístroj, který používám je DENON PRO-DN-900R.
Různé stroje zvukové a to točivé i netočivé a k tomu všemu jedna HiFi žena.

crazy-magič
Příspěvky: 18
Registrován: sob 02. kvě 2020 9:44:39
Bydliště: Olomouc

Re: Akai GX 620 renovace

Příspěvek od crazy-magič » stř 28. črc 2021 13:44:47

2-Bcoufal
No ten magnetofon po mechanické stránce normálně funguje, tedy (z mého pohledu) přehrává a přetáčí oběmy směry ,ale to bude asi tak vše. :) O perfektním mechanickém seřízení si zatím necháme zdát ,já i ten magič. Pokusím se zhruba popsat stav té věci: celkově strojek nevypadá nijak zvlášť opotřebovaně, je vyčištěný,vše jde hladce ,veškeré přepínače (s vyjímkou autoreverzu) fungují jak mají ,potenciometry nechrastí atd. Zvukově je to však bída, Fricek z e-Bay psal že přístroj není rozvrtán ale já bych řekl že opak je pravdou. Levá stopa je ve srovnání s pravou ve zhruba 1/3 útlumu - alespoň při chodu VPŘED ,při reverzním VZAD je už rozdíl podstatně menší. Tento rozstřel je nejen jasně vidět na rafičkách-indikátorech ,ale jde i zřetelně slyšet. Při záznamu - po hrubém vybalanc. regulátory REC.LINE na stejnou úroveň leze potom z té levé stopy slyš. skreslení. Znatelně lépe pak dopadlo přehrátí pásu nahraného na jiném přístroji,ale to už mě nevytrhne že. Celé to na mě dělá dojem ,že se ten levostopý signál ztrácí už někde na vstupu. Hlavy samozřejmě čisté a pohledově vypadají na původní tovární nastavení, svou hlavu bych na to ale nevsadil :negative: Jasně bylo by nejrozumější nechat to nastavit komplet i po mech. stránce ,uvidím jak na tom bude časově Petr.116 , třeba se mi zadaří a dá mi to do kupy. Pokud ne tak se asi ozvu. Zatím Laďa

bcoufal
Příspěvky: 62
Registrován: čtv 30. led 2014 12:56:49
Bydliště: Nová Bystřice

Re: Akai GX 620 renovace

Příspěvek od bcoufal » stř 28. črc 2021 16:07:52

2 Laďa:
Jestli je reverz chod podstatně lepší, tak to pravděpodobně není rozvrtaná elektronika, ale rozvrtané hlavy. Tím, že jsou REC hlavy ujeté, snímá PLAY hlava jen část stopy a tím je poslech tišší. Vyšší hlasitost pro REC už způsobuje přebuzení pásky a tím i zkreslení. Takže bych se zatím na to nedíval moc tragicky.
Ono můžeme při společném sezení nastavit i ty hlavy. Jen nemou dát záruku, že to stihneme vše nastvit během toho jednoho odpoledne (dne). Podrobnosti už bych řešil pomocí soukromé zprávy. Není problém, abych si udělal čas ještě v srpnu.
Bohouš

crazy-magič
Příspěvky: 18
Registrován: sob 02. kvě 2020 9:44:39
Bydliště: Olomouc

Re: Akai GX 620 renovace

Příspěvek od crazy-magič » sob 31. črc 2021 13:23:59

Rozumím (i když ty hlavy vypadaly že s nimi nebylo hýbáno),napadlo mě to samé,tím spíš že pás nahraný na jiném mag.hrál na tom o poznání líp. Co se týká tvých S.Z. velké sorry našel jsem je až nyní. :cervenamse: Kalibrační pásek(který bych i koupil)na uvedeném linku už ale není - rok starý odkaz. Když však budu vědět že bude užitečný a že se fakt sejdeme tak ho koupím,( po seřízení ti ho klidně věnuju). Pokud je potřeba a je někde k mání prosím o nový odkaz ať ho za včas objednám.
Jo tu GX-646 jsem řešil asi před hodinkou s Petrem a vypadá to že si na to nějak udělá čas,což by bylo u tohoto konkr. magiče asi nejlepší. Mám doma ale i 620 nebo "nerevovovanou" GX-636 v původním stavu kterou normálně používám, ta jede bez problémů ale je to také (jak jinak) bazarový kup. Kdy ta viděla servis nevím ,ale NEpochybuji o tom že by šla doladit a dosáhnout lepších zvuk. parametrů. Provozně je ta 636 zcela bezprobl. snad jediná známá vada-záznamový potenciometr jednoho kanálu si při nastavování v jediném bodě trošku zachrčí - (čist.spray je už připraven). Pokud by tedy byla ochota rozhodně budu moc rád a přijedu nebo pozvu.Ten DBX bych si také rád vyzkoušel a určitě by toho bylo víc k probrání ,počítám že jeden den by ani nestačil. :) Co se mě týká klidně si na to vyčlením celý víkend,nebo přijedu opakovaně. Zatím Laďa

bcoufal
Příspěvky: 62
Registrován: čtv 30. led 2014 12:56:49
Bydliště: Nová Bystřice

Re: Akai GX 620 renovace

Příspěvek od bcoufal » sob 31. črc 2021 17:06:10

To Laďa:
od zprávy před rokem jsem postoupil a kalibrační pásky již vlastním. Zde není potřeba žádná další investice.
Jak dopadne GX-646 by mne zajímalo - co tam bylo za problém. Byl bych rád za nějaké pojednání a vadách a jejich nápravách - prostě mne to zajímá. Jak jsem asi už někde psal, tento magnetofon jsem už jeden renovoval (byl asi v prašném a dosti kuřáckém prostředí - docela masakr) a další kousek mám doma.
Pokud by šlo o kalibraci či seřízení dalších magnetofonů, tak se domluvíme skrz soukromé zprávy či mailu. Spíše jak víkend bych to viděl na odpoledne všedního dne od 12 až 14 hodin (do večera).

Ještě varování na čistící sprej - na potenciometry bych nepoužíval konkor a podobné. Chce to zde doporučovaný Teslanol T6 Oszillin (kupoval jsem ze zahraničí), nebo 3-kombinaci Kontak 60 -> Kontakt WL -> Kontakt 61. Nebo Kontakt PR, ale ten nemám otestovaný.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Akai GX 620 renovace

Příspěvek od Petr.116 » sob 31. črc 2021 19:48:16

Teslanol T6 Oszillin je nejlepší.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
uiqjirka
Příspěvky: 10
Registrován: ned 03. led 2021 14:57:39
Bydliště: Praha

Re: Akai GX 620 renovace

Příspěvek od uiqjirka » ned 01. srp 2021 12:46:46

Používám uz nejméně 15 let Contact Protect Premium od Berner a mohu ho s velkým klidem doporučit.
Od vintage až po současnost.

crazy-magič
Příspěvky: 18
Registrován: sob 02. kvě 2020 9:44:39
Bydliště: Olomouc

Re: Akai GX 620 renovace

Příspěvek od crazy-magič » ned 01. srp 2021 16:45:28

Petr.116 píše:
sob 31. črc 2021 19:48:16
Teslanol T6 Oszillin je nejlepší.
Ano už jsem to tu čet - https://ulozto.cz/tam/edit/0da67ce5-882 ... ?_fid=6g3t :jazycek2:
Když jsme u té chemie ,už mě v souv. s magneťáky napadlo čím (konkrátně) je nejl. mazat motory a po jaké době ? Pokud to tu někde je, tak se omlouvám nenašel jsem to.

na obr. je vidět snad i (hmatník) dvojitého record potenciometru, rysky ukazují "rozstřel" L vs. R kanál. :brek:

Odpovědět

Zpět na „Magnetofony“