Akai GX 620 renovace

Sekce, týkající se magnetofonů všech typů a značek
Pravidla fóra
Do této sekce pište popisy zařízení, vlastnosti, zkušenosti atd. Nepište sem žádosti o radu s opravou a pod. To patří do skce OSTATNÍ - "Obecné technické dotazy, problémy, rady"
Odpovědět
bcoufal
Příspěvky: 62
Registrován: čtv 30. led 2014 12:56:49
Bydliště: Nová Bystřice

Re: Akai GX 620 renovace

Příspěvek od bcoufal » čtv 13. srp 2020 17:02:41

Porovnání tranzistorů.jpg
Konečně jsem dokončil renovaci a nastavení GX-255.
Při té příležitosti jsem i otestoval 2sc2240 tranzistory, co mám doma.
Potvrdilo se, že ty, co jsem pokládal za originál Toshiba mají lepší vlastosti, než ty ostatní (podle mého novodobé čínské kopie).
Test jsem prováděl tak, že jsem vyměnil první 2 stupně předzesilovače a měřil šum na výstupu CINCH při maximálním zesílení signálu (potenciometry doprava). Tranzistory jsem pak měnil na prvním stupni a měřil:
a) původní tranzistory β = 90, Vbe = 0,778V, Vce sat = 0,028V
b) originál Toshiba β = 340, Vbe = 0,743V, Vce sat = 0,028V
c) Čína 1 β = 217, Vbe = 0,739V, Vce sat = 0,030V
d) Čína 2 β = 244, Vbe = 0,766V, Vce sat = 0,035V
Zesílení více jak poloviny čínských tranzistorů bylo hluboko pod 200 (120-160), musel jsem dělat výběr.

I přes větší zesílení Toshiby dávaly tyto tranzistory na výstupu CINCH o cca 3-5 dB lepší výsledky. Po kalibraci výstupu na 0,775V by ty rozdíly mohly být i větší. Každý desátý čínský se šumem blížil Toshibě - dají se vybrat dobrý kousky.

Na druhou stranu a v reálu je šum samotné pásky podstatně vyšší, než když si tranzistory šumí naprázdno. V reálu na "ucho" tam pak ty rozdíly zas tak velký nejsou a i ta Čína je celkem použitelná. Nakonec jsem dal Toshibu na první 3 předzesilovací stupně, kdy jsem dosáhl měřitelného zlepšení. Na zbytek jsem použil ty ostatní, těch Toshib na rozdávání zas tolik nemám.

Pro názornost zde uvádím i fotky použitých tranzistorů.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

bcoufal
Příspěvky: 62
Registrován: čtv 30. led 2014 12:56:49
Bydliště: Nová Bystřice

Re: Akai GX 620 renovace

Příspěvek od bcoufal » úte 18. srp 2020 16:19:25

Dovolím si sem dát asi poslední příspěvek na téma tranzistorů:

A) Co jsem kupoval na Ebay či Aliexpress, tak vždy podle vzhledu. Je to loterie, ale obecně se nikdy nestalo, že pod 10Kč za kus by byl originál. Vždy platilo, že když byl na fotce originál a cena např. 1,5Kč za kus, tak místo toho přišla ta nafocená hranatá Čína s kódem 2E, 7E, 9E apod.
B) Přeměřením vychází, že cca 1/2 těchto Čínských tranzistorů má zesílení β mimo specifikace (GR 200 až 400), skutečnost od cca 120 do slabě nad 200. Originály jsou spolehlivě v toleranci.
C) Co mám doma asi 3-5 let s kódem 2E, tak jsou to ty nejlepší z Čínských. Šumově jsou na tom někde mezi originálem a těmi 9E. Jsou celkem použitelné.
D) co jsem před pár lety nakupoval, tak originál nabízel prodejce "new-original-ics-hunter" - dlouho už nic neprodává. Vše co jsem od něj kupoval byly originály. A "smallpartsbigdifference" v BL (GR vypadá podezřele - hezké pouzdra, ale vypadá to na laser - nekupoval jsem). Nové nákupy a vše ostatní podle fotek prodejce je loterie. Fotka nic neznamená, přijde něco jiného. Pozor, " hifiic" má hezké fotky a vyšší ceny, ale kdysi dodal pajcl. Bohužel, dnes už spolehlivého prodejce doporučit nedokáži.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Akai GX 620 renovace

Příspěvek od Petr.116 » úte 18. srp 2020 17:53:38

Pánové, nesleduji teď tohle vlákno z pracovních důvodů detailně, ale snad jen malou poznámku:
Je samozřejmě pravda, že dnes sehnat polovodiče, kde by někdo něco garantoval, je problém a je to horší a horší. A je samozřejmě věc každého z Vás, jak moc času tomu hodláte věnovat. Ale zase až takový problém to není. Já měl několik zdrojů. O Erwinu Boschovi jsem psal - taky už mi psal, že mu ty origo Toshiby docházejí a to už je cca dva roky, ale slušný byl vždy. Slušná firma je i SEMIC Trade a pár dobrých kusů jsem sehnal i v hradeckém AME. Moje GX-620 s transzistory od Erwina šlape jako víno a víc to neřeším. Dokonce jsem se (a to jsem velký detailista) po repasi myslím ani neobtěžoval měřit S/N odstupy. Nic mě neruší a na biografu (Tektronix 465) to vypadá slušně. Ostatně - uchometricky je důležité jedno:
zastavíte posuv pásku pauzou (která nezkratuje audio výstup, samozřejmě) a musí být ticho ... (pro ucho). To stačí. Zbytek je honění duchů :hahahihi:

Jinak sice starší, ale často stále funkční zdroje součástek uvádí Sinclair zde.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

bcoufal
Příspěvky: 62
Registrován: čtv 30. led 2014 12:56:49
Bydliště: Nová Bystřice

Re: Akai GX 620 renovace

Příspěvek od bcoufal » ned 23. srp 2020 18:57:02

Cílem mého pojednání nebylo honění dB za každou cenu, ale vyhodnocení tranzistorů, které se mi válejí doma a také nějaké to varování před čínskými fejky a jak je poznat. Takový vedlejší výsledek z repase GX-255.
Nákup ze zaručených zdrojů je dobrá rada pro součástky, ale jen pro ty, co se ještě vyrábí a oficiálně prodávají. To se ale netýká toshib 2sc2240 a podobných. Ty už prostě nejsou.

Smutné je, že Erwin už podle mne toshiby nemá, i když tvrdí že ano. Co zpětně sleduji fotky z vlákna, tak crazy-magič obdržel alespoň ty lepší z čínských tranzistorů, co čirou náhodou mám taky. A pak rreznick má zase jiné provedení, to nedokáži posoudit. Alespoň že kondenzátory jsou dobrého výrobce.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Akai GX 620 renovace

Příspěvek od Petr.116 » ned 23. srp 2020 21:14:09

Souhlasím se vším s jedinou výjimkou. Tou je Erwin Bosch. Koukal jsem na web: tvrdí, že pár repair setů s low noiseToshibami má. Mohu mu napsat a zkusit z něj dostat nějaké další informace.
Ale podle mé opakované zkušenosti s ním jsem přesvědčen, že je opravdu má. A nebudou to plagiáty.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

bcoufal
Příspěvky: 62
Registrován: čtv 30. led 2014 12:56:49
Bydliště: Nová Bystřice

Re: Akai GX 620 renovace

Příspěvek od bcoufal » pon 24. srp 2020 11:30:52

No, bylo by zajímavé, co odpoví. Já bych se přikláněl k tomu, že zkouší různé dostupné a vybírá to nejlepší, co se dá dneska sehnat. Jestli se mýlím, tak se mu omluvám.

Na Ebay jsem našel jednoho prodejce z Německa, co podle fotky prodává ty, které obdržel rreznick. Stojí pár korun, tak jsem si právě objednal vzorek na proměření:
https://www.ebay.de/itm/10-x-2SC2240-NP ... Sw5KtajScw

Na Aliexpressu jsou zase velmi často k mání ty, které mají na potisku „2E“ datum. To jsou ty moje a crazy-magiče (50+50ks za 1,9usd - paráda):
https://www.aliexpress.com/item/32875890363.html

Na cestě jsou i jiné vzorky za pár korun. Kdybych našel něco zajímavého a spolehlivého, dám sem vědět. Využívám dopravy zdarma, dokud to jde…

bcoufal
Příspěvky: 62
Registrován: čtv 30. led 2014 12:56:49
Bydliště: Nová Bystřice

Re: Akai GX 620 renovace

Příspěvek od bcoufal » sob 29. srp 2020 9:16:36

Ještě doplním, že tranzistory s označením TCSC jsou pravděpodobně firmy CDIL. Mnoho prodejců je takto označuje. Jestli je to pravda, nejedná se o dost dobrého výrobce, alespoň dle fóra: http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=19159
„CDIL - Central Devices India Limited : Dost pravděpodobně nejhorší šrot, který se tady v ČR prodává.“
Například www.puhy.cz má 2sc1815 s tímto značením po 3Kč kus (kupoval jsem tam LB1642 jinde nedostupný, tak jsem si vzal vzorek (ještě jsem netestoval). U 2sc2240 výrobce CDIL uvádí např. i avelmak.sk

Jako zajímavost uvádím stránku, kde můžete posoudit zvukový projev různých tranzistorů (je tam i CDIL ala TCSC).
https://soundcloud.com/user-761418940

A nakonec doplním, že lepší kondenzátory většinou nakupuji zde - sortiment mi vyhovuje (pak ta sada na renovaci vyjde podstatně levněji jak při nákupu ze zahraničí):
http://www.hwworld.cz/index.php/kondenzatory
Pod jménem Behemot, Pavel Boček měl články o zdrojích, opravách monitorů apod., kde se „nekvalitě“ kondenzátorů dosti věnoval. Jde najít na diit.cz a pctuning.tyden.cz. Např.:
https://pctuning.tyden.cz/hardware/skri ... nd?start=1
https://diit.cz/clanek/seasonic-g-550-s ... cenze-test
https://diit.cz/clanek/lg-flatron-w1934 ... ase-servis

rreznick
Příspěvky: 7
Registrován: sob 28. bře 2020 9:32:49
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Akai GX 620 renovace

Příspěvek od rreznick » čtv 03. zář 2020 20:49:44

Zdravím, ano, ty v sadě od Bosche jsou CDIL, je fakt, že od tohoto výrobce polovodičů jsem se držel vždy raději dále. Takže budu docela zvědav, jak dopadne Váš vzorek na proměření.
Já se chystám na repasi své GX-255 nejdříve koncem roku, nicméně hodlám tam použít ty KSC1845FTA z Mousera.

rreznick
Příspěvky: 7
Registrován: sob 28. bře 2020 9:32:49
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Akai GX 620 renovace

Příspěvek od rreznick » čtv 03. zář 2020 21:09:29

Ještě když vzpomínám tu repasi, zjistil jsem po otevření GX-255 že ji nějaký dobrák "dopřál" mastného spreje nebo tak nějak, je to v podstatě na všech deskách,
viz obrázek https://uloz.to/file/vhjblatDZyPO/gx-255-jpg .
Co byste mi poradili, jak to odstranit? Desky budu muset asi kompletně vybrat, a omýt. Použít např. isopropylalkohol?
Děkuji za případné rady.

bcoufal
Příspěvky: 62
Registrován: čtv 30. led 2014 12:56:49
Bydliště: Nová Bystřice

Re: Akai GX 620 renovace

Příspěvek od bcoufal » pát 04. zář 2020 10:33:52

Plánuji si postavit přípravek na testování tranzistorů inspirován příspěvkem jhradec. Až bude vše po kupě, dám vědět.

Ta fotka vnitřku magnetofonu mi něco hodně připomíná. Už jsem měl pod rukama něco podobného. Nechci strašit, ale myslím si, že to není sprej, ale že magnetofon zažil něco trochu horšího. Podle fotky to vypadá, že se magnetofon vyskytoval v dosti zakouřeném prostředí. Takový ten mastný kouř, který vleze všude. Nevím, zda to dokážou cigarety, ale zplodiny z menšího požáru, nebo černá kuchyň od sporáku dokáže něco podobného.
Viděl bych to tak, že vnitřek magnetofonu je nahrubo očištěn, proto větší volné plochy na plošňáku jsou světlejší a v okolí a pod součástkami je toho více. Pokud to budete rozebírat, tak v různých zákoutích toho bordela bude taky spousta. Taky kabeláž by od toho měla být špinavá (zase zvláště tam, kde to nejde jednoduše očistit bez rozebírání).

Dobrý zpráva je ta, že když si s tím dáte práci, může magnetofon vypadat jako nový. Jednu repas, kde vnitřek vypadal obdobně, mám za sebou. Já jsem nakonec pájené kabely neodletovával a desky čistil jen povytažené z magnetofonu. Metodou izopropylalkohol, malé štětečky a chomáče vaty (ala uchošťoury). Izopropyl až „tekl“ po plošňáku, ale nezatýkal do součástek (bál jsem se, co by to po ponoření udělalo s cívkami apod). Velká to piplačka, už bych to nechtěl dělat znova. Všechny přepínače a potenciometry jsem prostříkal chemií (bez odletování). Prostor okolo nich jsem vycpal vatou, aby chemie po důkladném prostříkání nezatýkala mezi ostatní součástky. Právě stavu potenciometrů a přepínačů jsem se bál nejvíce, ale u mně se zadařilo.

Pokud by bylo nejhůř, mám nové, nikdy nepoužité potenciometry. Ty s dvojitou osičkou jsou ale o trochu delší, jejich zapasování do tohoto typu magnetofonu by vyžadovalo trochu kutilské invence. Odhadem jde asi o 5mm. Nejjednodušší by byla asi podložka, aby trochu couvly dozadu - na plošňáku je místo, potenciometr otočit vzhůru nohama a vývody propojit propojkami. Nebo ohnout vývody (a případně nastavit) tak, aby mohly být zaletovány přímo do plošňáku, tak jak patří - jen trochu posunuté dozadu. Ty potenciometry jsou alespoň pro mne prakticky nesehnatelné, tak jsem rád, že jsem sehnal alespoň tyto do zásoby. Jen podotýkám, že nejsou moc levné, stačí kouknout, za kolik se prodávají použité na Ebay. Jednu sadu mám navíc, dokázal bych ji obětovat.

Odpovědět

Zpět na „Magnetofony“