Akai GX 620 renovace

Sekce, týkající se magnetofonů všech typů a značek
Pravidla fóra
Do této sekce pište popisy zařízení, vlastnosti, zkušenosti atd. Nepište sem žádosti o radu s opravou a pod. To patří do skce OSTATNÍ - "Obecné technické dotazy, problémy, rady"
Odpovědět
crazy-magič
Příspěvky: 18
Registrován: sob 02. kvě 2020 9:44:39
Bydliště: Olomouc

Akai GX 620 renovace

Příspěvek od crazy-magič » úte 05. kvě 2020 15:25:28

Zdravím
zdravím vás všechny a každého kdo chodíte na toto fórum ,no a když už jsem tady napíšu něco málo o sobě - jsem už postarší týpek po 50l. hádám asi jako většina členů tohoto fóra, vegetuju na moravě nedaleko Ol. a od mládí (řekněme už kolem 15-17r.) mě začala zajímat hudba a reprodukční technika. Z nějakého důvodu mě nikdy zvlášť nechytily gramofony tunery aj. a pokud jsem nějaké vlastnil byly už nejspíš součástí nějaké věžičky. Co mě ale bavilo byly magiče - tedy nahrávání a následný poslech z pásku, miloval jsem kazety a kazeťáky ale nejvyšší kvalitu jsem vždy viděl v kvalitním kotoučáku. CD formát jsem zcela vynechal páč přišel až později a (z mého pohledu) stejně nikdy špičkový analog nenahradil. Smůla byla že v době mého mládí nebyly páskové objekty mé touhy zrovna dostupnou záležitostí a to jak z hlediska finančního tak možnosti je vůbec sehnat. Toto se postupem let dost změnilo a dnes je tato starožitná technika / pro "mainstream" totál. anachronismem a tedy zcela mimo zájem - což mi nijak nevadí, možná právě naopak. No a tak jsem se konečně na stará kolena rozhodl koupit kotoučák,tyto stránky jsem našel teprve nedávno a (vlastně náhodou) když jsem hledal nějaké info o starém JAPAN cívkáči AKAI GX-620 ,podařilo se mi šťastnou náhodou vy-Googl-it fotoseriál a popis inovace právě GX-620 publ. zřejmě zdejším adminem - Petr116. Za tento počin mu tímto velmi děkuji protože je pro mě značně inspirativní a po té co obdržím z e-Bay (renov.set tranzistorů+kondenzátorů) budu zde zřejmně škemrat o nějaké další info s nadějí že se tu (když ne přímo petr116) najde nějaká další dobrá duše ochotná se podělit o své pracně nabyté zkušenosti. To by na úvod snad tak nějak stačilo ,pokud budou nějaké dotazy nebo ochota a shopnost poskytnout radu - budu opravdu HAPPY.
:byebye:

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Akai GX 620 renovace

Příspěvek od Petr.116 » úte 05. kvě 2020 22:41:20

Ahoj,

díky za milá slova. Samozřejmě jsem ochoten pomoci radou i činem, případně kompletní repasí - žádný problém.
Přeju Tobě i ostatním v této nelehké době hlavně hodně zdraví a samozřejmě skvělý zvuk z uschopněné techniky :hi:
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

crazy-magič
Příspěvky: 18
Registrován: sob 02. kvě 2020 9:44:39
Bydliště: Olomouc

Re: Akai GX 620 renovace

Příspěvek od crazy-magič » čtv 07. kvě 2020 15:30:03

Zdravím
To je skvělá správa DÍKY :bomba: ,jsem hned klidnější.
Dobré je že jsem se naučil celkem rychle a čistě pájet díky čemuž si troufnu ty součástky popřehazovat sám ,takže s tím bych neotravoval.
Jiná věc je znalost kvality součástek a jejich výběr ,včera mi třeba přišla jakási sada z REICHu a nejsem si tak docela jistý :help: (ty kondíky asi paďáky nebudou ale co ty tranz. je to vůbec TOSHIBA ? dá se to oko-metricky či- dle zdroje nějak odhadnout?

obr. mělo by to ležet tady: https://uloz.to/tamhle/LjIJBprELJ85

Nerad bych to renovoval nějakým šméčkem,přeci jenom je toho víc kusů takže nějaká práce s tím bude - pokud tedy existuje spolehlivý zdoj na originály prosím sem s ním. farnell jsem se díval myslím nemá,z digikey.cz bych objednával nerad a víc toho moc neznám,(na místní obch. po Olomouuci zrovna moc nevěřím).

Další věc trimry asi velmi dobrý (tvůj) byl nápad vyměnit je taktéž ,jenže jaké ? Opět nemám šajny jaké -vidím počet kusů rozteč nožiček a pozici naležato tím tak nějak končím :cervenamse: neznám druhy dle materiálu,výrobce,ani všechny potřebné hodnoty se mi nedaří z toho tzv. servisního manuálu vyčíst. Moc moc bych prosil pokud Petře někde máš seznam těch regul.rezist. zda by jsi neuvedl jaký druh, hodnoty a značku jsi použil. Víc zatím otravovat nebudu,šel bych na to nějak postupně a bude to asi nadýl ,než všechno pozjišťuju a pozháním. Prostě to ze mně poleze tak nějak postupně. Každopádně díky za každou radu, odkaz ,cokoli. Zatím

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Akai GX 620 renovace

Příspěvek od Petr.116 » čtv 07. kvě 2020 16:34:30

Protože jsi to koupil od Erwina Bosche, tak jsi chybu neudělal ... Zatím jsem s ním měl jen ty nejlepší zkušenosti ... Zbytek informací později - teď jsem přetíženej ... :)
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

crazy-magič
Příspěvky: 18
Registrován: sob 02. kvě 2020 9:44:39
Bydliště: Olomouc

Re: Akai GX 620 renovace

Příspěvek od crazy-magič » čtv 07. kvě 2020 16:42:54

Zdarec
tak to jsem měl asi zas jednou kliku :gratulace2: Moc DÍKY a v klidu ,nikam nekvaltuju a jsem HAPPY. Zatím

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Akai GX 620 renovace

Příspěvek od Petr.116 » čtv 07. kvě 2020 16:45:11

No mohl ses zeptat předem a já bych Ti ho doporučil. Ale měl jsi štěstí a risk Ti vyšel :lol:
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

crazy-magič
Příspěvky: 18
Registrován: sob 02. kvě 2020 9:44:39
Bydliště: Olomouc

Re: Akai GX 620 renovace

Příspěvek od crazy-magič » čtv 14. kvě 2020 21:18:57

Ahojky
Tak kromě hodnot a tipu trimrů na (audio) signálové desce ,bych se rád dozvěděl i to - jak je to s tou druhou tedy řídicí deskou ?
Zda jsi ji Petře také renovoval páč ty kondy tam jsou stejně letité. Na té mé je navíc ze spodní letovatelné strany připájen malinký kond. cca 1uf + jeden drátový klem (propoj) a mě by zajímalo zda je toto původní počin z výroby ,nebo jde o nějakou opravu ,či kompenzaci právě třeby vyschlých kondezátorků. Nepamatuješ se tedy náhodou jak tato ovládací deska (z té spodní strany) vypadala u tebe - zda tam bylo něco povrchově pájeno? Za případnou radu předem děkuji.
Jinak smekám před vybavením domácí dílny :good: ,jakmile odvedu výměnu součástek budu asi škemrat o odbornou kontrolu a přesné nastavení u tebe. :) zatím :hi:

bcoufal
Příspěvky: 62
Registrován: čtv 30. led 2014 12:56:49
Bydliště: Nová Bystřice

Re: Akai GX 620 renovace

Příspěvek od bcoufal » sob 16. kvě 2020 17:36:02

Zdravím.
Gratuluji k GX-620. Sice jsem se tohoto typu vzdal na úkor vyšších modelů GX-646, ale i tak je to pro mne jeden z nejlepších magnetofonů (kategorie 4 stopy). Asi proto jsem si na oplátku pořídil GX-255, což je vlastně obdoba šestsetdvacítka pro 18cm cívky. Zde mne také čeká renovace.

Měl bych ale otázku pro znalé. Co se týče tranzistorů Toshiba, tak obecně mé zaručené originály (různé typy) měly vždy zaoblené boky čela (ta přední část pouzdra) a popisky tampoprintem (potisk barvou). Hodně také asi záleží na době výroby, továrně apod. Těch "hranatých", které také měly být zaručeně Toshiba mám víc jak dost, ale beru je jako nanejvýš podezřelé. Dříve jsem je nepotřeboval jako nízkošumové speciály, tak je otestovány nemám. To plánuji udělat až u GX-255. Na první (kritické) pozice chci dát provizorní patici a dělat výběr tranzistorů na šum přímo v magnetofonu.
Pozn: Docela dobře mohu měřit charakteristiky J-FET tranzistorů a tam prvotní posouzení vzhledu podle pouzdra (hranaté) a popisek laserem téměř na 100% značí padělek (platí pro 2sj74, 2sk170 apod.). Bohužel oblé pouzdro a potisk barvou nezaručuje originál. U bipolárních tranzistorů bohužel originalitu měřením nejsem schopen zatím zjistit, na to nemám zkušenosti. Měřením šumu jsem se nezabýval.

Pro pocit dokonalosti se podle mne vyplatí na první zesilovací pozici vyzkoušet více tranzistorů (patice) a ponechat tam ty nejméně šumící. S omezeným počtem lze renovovat nejdřív 1 kanál a z druhé půlky tranzistorů vybrat nejlepší na šum. I z obyčejných tranzistorů lze vybrat nějaké procento s nízkým šumem.

Píši o tom takhle rozsáhle proto, že na fotkách je právě případ hranatého s laserem. Pokud je to originál, jedině dobře a i já budu klidnější, že těch originálů mohu mít více. Proto se ptám na ty bipoláry a zkušenosti s tvarem pouzdra a typem popisku.

crazy-magič
Příspěvky: 18
Registrován: sob 02. kvě 2020 9:44:39
Bydliště: Olomouc

Re: Akai GX 620 renovace

Příspěvek od crazy-magič » sob 16. kvě 2020 19:27:35

Zravím
to bcoufal
předpokládám ,že tento dotaz byl na Petra ,páč já sám v tomto tápu a musím se ptát. :brek:

to Petr.116
tak po lehké demontáži je jasné ,že má 620 už si něco (zažila) a nemluvím jen o odřeném čelním panelu kolem imbus šroubků (nějakým šmejd nářadím).
Na řídící d.p.s. patrně došlo k nějaké poruše kterou kdosi (kdo rozumí slaboproudu, ale jinak je tak trochu prase) provedl opravu a to z pájitelné strany a způsobem pro mě nepochopitelným. Chtěl jsem vložit aspoň jeden snímek sem ,ale hlásí mj to příliš velký soubor :) takže zde https://uloz.to/tamhle/ecFZsg0XYg8u

Magič je provozně funkční ,ale momentální stav ve mě nebudí právě důvěru v dlouhodobě trvající spolehliv.funkci. Zkusím přeměřit kapac. u pár kondíků nižších hodnot ,ale už nyní zvažuji přesázení i této ovládací desky novými (přeměřenými) kond. - tedy kompl. recap celého magnetofonu. Jen doufám ,že je ploš.spoj jakž takž kvalitní a všechny cestičky to přežijí.

bcoufal
Příspěvky: 62
Registrován: čtv 30. led 2014 12:56:49
Bydliště: Nová Bystřice

Re: Akai GX 620 renovace

Příspěvek od bcoufal » ned 17. kvě 2020 9:59:28

Ahoj,
dotaz na tranzistory byl pro odborníky, kteří s tím mají zkušenosti. Já jsem svého času testoval 2sj74, 2sk170, 2sj109, 2sk389 a jiné nízkošumové z různých zdrojů a jejich měřením. Tam už celkem spolehlivě poznám Toshibu a padělek celkem spolehlivě podle vzhledu s potvrzením měřením.
Bipolárním NPN/PNP jsem se ale nezabýval.
Hlavní myšlena mého příspěvku ale byla, že v dnešní době, kdy se tyto nízkošumové originály Toshiba již nevyrábějí, tak jsem u každého nákupu velmi nedůvěřivý. Internety jsou plné fór, kde se padělky a kvalitou součástek zabývají. Namátkou mohu dát k nastudování:

To porovnání vzhledu a mé pochybnosti k originálu 2SC2240 je přesně popsáno zde:
https://audiokarma.org/forums/index.php ... 40.285234/
Po zaregistrování se zobrazí i fotky - ty sem z toho fóra ukrást nemohu.
První příspěvek, první fotka - vpravo je original Toshiba (potisk a zaoblené boky pouzdra), vlevo je "FAKE" (hranaté pouzdro a laser). Ten padělek se podobá i tranzistorům ze sady. Na 100% to nepoznám, ale mám značné pochybnosti k té originalitě a proto moje příspěvky zde. V dalším příspěvku jsou i řezy tranzistory - naprosto odlišné čipy.

Další weby:
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... c&p=954218
http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=21085
http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=892
http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=19159
https://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.p ... sc&start=0
https://www.diyaudio.com/forums/parts/8 ... py-58.html
https://www.youtube.com/watch?v=zrZ_XKA0eN0


Aby to nebylo jednoduché, jsem dost skeptický i ke kvalitě kondenzátorů. Zde to tak kritické nebude, v magnetofonu nejsou příliš namáhané, ale i zde se prodávají vyslovené šmejdy a jen pár značek, kterým věřím. Cena nejlepší vs. šmejd je minimální - pro amatéra. Jestli mám dát za sadu kondenzátorů 500kč za špičkovou značku, nebo 300kč za šmejdy pro mne nehraje roli. Ta práce s tím a budoucí nespolehlivost za to nestojí. O kondenzátorech je pojednání zde:
http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=8223
Pro sebe kupuji jen tu první kategorii " ŠPIČKOVÉ:"
A zde možná najdeš i to, co bylo v sadě.

Bohouš

Odpovědět

Zpět na „Magnetofony“