Technics RS 1506 oprava brzd

Sekce, týkající se magnetofonů všech typů a značek
Pravidla fóra
Do této sekce pište popisy zařízení, vlastnosti, zkušenosti atd. Nepište sem žádosti o radu s opravou a pod. To patří do skce OSTATNÍ - "Obecné technické dotazy, problémy, rady"
Odpovědět
Uživatelský avatar
mir47
Příspěvky: 63
Registrován: stř 30. zář 2015 19:31:55
Bydliště: Praha

Technics RS 1506 oprava brzd

Příspěvek od mir47 » sob 16. lis 2019 22:25:10

Chtěl bych se podělit se zkušeností s opravou brzd u Technics RS1506.
Je známo, že tyto jsou u starších strojů (což jsou všechny) dost častým problémem. Totéž čekalo i mne a z původních doporučených hodnot 140 / 450 gr jsem naměřil cca něco kolem 45/100 gr.
Plstěné brzdicí polštášky "už to měly za sebou".
Kupovat celou sadu co se nabízí na Ebay se mi nechtělo - originální plstěné polštášky v ní asi beztak nejsou - tak jsem začal improvizovat.
Zkusil jsem polštášky vyrobit z přírodní 2,5mm plstě. Bohužel úspěch se nedostavil, nedokázal jsem nastavit větší tlak než cca 150gr, buď špatně seděly na brzdné ploše reel motoru nebo to byl špatný materiál (strukturou) nevím - nevidíte na to.
Navíc celý ten mechanizmus brzd je spřažený s brzdovým solenoidem, který se při pokusu zvýšit přítlak začal aktivovat.
Nu což někde na zahraničním fóru jsem četl, že používají kůži nebo korek.
Zvolil jsem korek, protože byl v šuplíku a dá se dobře zabrousit aby seděly brzdicí polštářky po celé ploše.
Pro zabroušení jsem si vyrobil kotouč s průměrem jako je na reel motoru a ostatní potřebné je na foto:

Obrázek

Výsledek mne velmi mile překvapil, brzdicí síla se dala snadno i přehnat přes doporučené hodnoty a celé nastavení pak odpovídalo servisnímu manuálu (doporučená mezera a.t.p. )
Čas ukáže jakou bude mít toto řešení trvanlivost ale zatím jsem na příslušných fórech nenalezl nic negativního. No uvidím.

PS:
samozřejmě musíte při opravě celý mechanizmus brzd vyjmout aby jste mohli demontovat "kolíbku" a tu pak s novými polštářky zabrušovat ale na to si už pomalu zvykám, že pokud chci u tohoto stroje opravit nějakou maličkost je nutné udělat menší či větší rozborku. :)

lidumil
Příspěvky: 4
Registrován: stř 24. kvě 2017 10:40:23
Bydliště: HK

Re: Technics RS 1506 oprava brzd

Příspěvek od lidumil » čtv 28. lis 2019 15:43:25

Fota hotových máš?

Uživatelský avatar
mir47
Příspěvky: 63
Registrován: stř 30. zář 2015 19:31:55
Bydliště: Praha

Re: Technics RS 1506 oprava brzd

Příspěvek od mir47 » stř 04. pro 2019 17:35:04

foto nemám
stejně by nebylo nic k vidění, prostě místo plstě jsou na kolíbce přilepené korkové polštářky - toť vše.
Podstatné je to zabroušení polštářků na kotouči.
Potom sedí jak p... na hrnci.

Uživatelský avatar
mir47
Příspěvky: 63
Registrován: stř 30. zář 2015 19:31:55
Bydliště: Praha

Re: Technics RS 1506 oprava brzd

Příspěvek od mir47 » stř 08. led 2020 13:44:04

Dával jsem dohromady další Technics 1506 a fotku udělal, takže zde je
Obrázek

jen lepidlo je jiné "rychlejší"

Odpovědět

Zpět na „Magnetofony“