Akai GX 625 - kmitání kotoučů

Sekce, týkající se magnetofonů všech typů a značek
Pravidla fóra
Do této sekce pište popisy zařízení, vlastnosti, zkušenosti atd. Nepište sem žádosti o radu s opravou a pod. To patří do skce OSTATNÍ - "Obecné technické dotazy, problémy, rady"
neo1az
Příspěvky: 7
Registrován: ned 17. črc 2016 18:22:08

Akai GX 625 - kmitání kotoučů

Příspěvek od neo1az » ned 17. črc 2016 18:28:18

Ahoj všichni. Nedávno jsem si konečně pořídil krásný přístroj Akai 625 a jelikož teprve sbírám zkušenosti, rád bych se zeptal na problematiku kmitání kotoučů. Ať je nasadím jak chci, vždy lehce kmitají, což je hlavně při přetáčení dost nepříjemný pohled. Je na to nějaký fígl, nebo mám stroj špatně nastavený??? :fool:

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Akai GX 625 - kmitání kotoučů

Příspěvek od Petr.116 » úte 19. črc 2016 20:50:03

A co si pod tím pojmem "kmitání" máme představit ? Házení (axiální, radiální ?) nebo "padání" na unašeči (to jde řešit) ... ? Popiš to víc ... Ani jsi nenapsal průměr (18 /26 cm) ?
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
reta
Příspěvky: 88
Registrován: ned 13. črc 2014 20:03:34
Bydliště: Pardubice

Re: Akai GX 625 - kmitání kotoučů

Příspěvek od reta » stř 20. črc 2016 8:13:14

:hi: Pokud má cívka uchycení NAB může být problém v něm a ne v magnetofonu. :)

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Akai GX 625 - kmitání kotoučů

Příspěvek od Petr.116 » stř 20. črc 2016 15:55:55

reta:
No však jo - proto se ho ptám, aby tu "netechnickou" definici problému upřesnil.

BTW: kdyby to bylo, jak píšeš a na AKAI by používal ty kvalitní akaiské NABy a ne revoxácké a jiné, tak by tento problém neměl. Ten od AKAI umí vymezit vůli sevřením.

viewtopic.php?f=12&t=74&start=10
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

neo1az
Příspěvky: 7
Registrován: ned 17. črc 2016 18:22:08

Re: Akai GX 625 - kmitání kotoučů

Příspěvek od neo1az » čtv 21. črc 2016 12:02:28

Ano máte pravdu, můj popis problému byl nedostatečný, omluvte začátečníka. Jde o cívky 26 cm, tedy NAB (originál Akai), 18 cm jsem nezkoušel. Cívkami jsem zkusil pootáčet abych je vycentroval, ale krom jedné to nemělo žádný efekt. Náby nasazuji na značky a lehce je dotáhnu. Při přehrávání se nic neděje, jenom je vidět, že nejsou kotouče vystředěné. Při přetáčení se vlastně taky neděje žádná velká hrůza (házivost cca. 1-2 mm), ale vadí mi to a taky si myslím, že házení při přetáčení rozhodně neprospívá třeba ložiskům, když je kotouč plný. Čili asi to bude v NAB? Dá se to nějak seřídit? Nebo na co se mám zaměřit? Berte mi jako začátečníka, tedy polopatické vysvětlení je na místě :yes: Díky moc za odpovědi. Vláďa.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Akai GX 625 - kmitání kotoučů

Příspěvek od Petr.116 » čtv 21. črc 2016 17:52:36

Ahoj, jak se tváří samotné unašeče bez cívek a nabů ? Když se díváš na střed ... běží v ose nebo hází? Mohou házet právě už i samotné unašeče. Pokud máš ty dotahovací naby, ty většinou jsou kvalitní ... může být výjimka. Zkus to. separovat. Rozlišit, co hází ... Jinak kdyby unašeče, dají se sehnat. Třeba i použité ... ale chce to spíš osobně, jinak je to loterie ...
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

neo1az
Příspěvky: 7
Registrován: ned 17. črc 2016 18:22:08

Re: Akai GX 625 - kmitání kotoučů

Příspěvek od neo1az » ned 24. črc 2016 23:31:24

Tak jsem vyzkoušel jestli hází unašeče a ty se zdají být v pořádku. Nandal jsem i půjčený 18 cm nový kotouč s páskou a ten běží na obou unašečích aniž by se pohnul.Když nasadím samotné Náby, tak se taky dá říct, že běží bez kmitání. Když ale vyndám nábu, položím na ní kotouč a neutáhnu, je tam ca. 2 mm vůle (tedy kloktá). Myslel jsem, že by Nába měla mít přesný průměr jako vnitřek kotouče, tedy bez vůle a dotažením se nevycentruje ale jen zajistí. Když Nábu dotáhnu je vidět že na ní sedí kotouč vyosený na jednu stranu. Potom samozřejmě musí házet. Náby nejsou omlácené nebo ožvejkané, ale vypadají dobře a jsou origo Akai. Co s tím?

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Akai GX 625 - kmitání kotoučů

Příspěvek od Petr.116 » pon 25. črc 2016 11:09:07

No, tak jsem změřil moje ... samozřejmě budou tolerance, ale to, co píšeš, je nesmysl a nebo někdo upravoval nab (nebo cívku) - nebo to měříš blbě.
1) Moje plastová cívka má průměr cca 76,31 mm (digi šuplera, ale je otázka, jak těmi hroty změříš přesný největší průměr)
2) dtto kovová cívka ... 76,54 mm

Nab: 75,9mm (tedy 0,41 - 0,64 mm radiální vůle). Ale Tvoje 2 mm je blbost ...



velký obrázek : http://www.ps-service.cz/AKAI_GX-630DB2/Akai_NAB.jpg
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

neo1az
Příspěvky: 7
Registrován: ned 17. črc 2016 18:22:08

Re: Akai GX 625 - kmitání kotoučů

Příspěvek od neo1az » sob 30. črc 2016 22:40:54

Ano, máš pravdu. Vzal jsem šupleru a došel jsem ke stejným číslům jako ty. Moje 2mm byly odhad bez měření, tedy moc špatný odhad. Mezitím jsem si pořídil dvě nové Sony 35-180, ještě v origo folii, jednu jsem rozbalil. Napřed jsem jí změřil střed a rozměry má stejné, jako moje zbylé Maxell. Vyzkoušel jsem, jestli bude házet a ani se nehne, čili je problém ve starších páskách Maxel, které jsem postupně nakoupil na ebay a aukru. Zřejmě budu muset jednu podruhé rozebrat a vycentrovat, ale jsem rád, že to není nic vážného v magnetofonu, nebo NAB :) .... Ještě se tě zeptám, je na to nějaký fígl? Nebo jak by si postupoval při centrování kotoučů?

neo1az
Příspěvky: 7
Registrován: ned 17. črc 2016 18:22:08

Re: Akai GX 625 - kmitání kotoučů

Příspěvek od neo1az » sob 30. črc 2016 23:00:45

Tak, co jsem napsal, beru zpět. Jak jsem přehazoval náby a kotouče, hází mi i ta nová Sony. :scare: Možná dělám něco blbě! Ale co? Náby nasadím na značky a potom kotouče. Fakt nevím. Dají se náby nějak seřizovat? Všiml jsem si, že je tam z boku jeden šroub s podložkou. Jinak všechny šroubky vypadají nově, čili se do toho snad nikdo nevrtal.

Odpovědět

Zpět na „Magnetofony“