Akai GX 625 - kmitání kotoučů

Sekce, týkající se magnetofonů všech typů a značek
Pravidla fóra
Do této sekce pište popisy zařízení, vlastnosti, zkušenosti atd. Nepište sem žádosti o radu s opravou a pod. To patří do skce OSTATNÍ - "Obecné technické dotazy, problémy, rady"
Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Akai GX 625 - kmitání kotoučů

Příspěvek od Petr.116 » ned 31. črc 2016 9:11:08

Těžko říct. Ale naby nerozebírej ... nedáš to dohromady. Znám člověka (velice zručného a šikovného), který si takto naběhl. Asi mají ve výrobě nějaký přípravek nebo fígl. Ale když bez ničeho rozebereš nab, vyskáče na Tebe spousta kuliček a pružinek a je vymalováno. :scare: Sám jsem to nezkoušel (nebyl důvod), jen tlumočím názor jiného.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

neo1az
Příspěvky: 7
Registrován: ned 17. črc 2016 18:22:08

Re: Akai GX 625 - kmitání kotoučů

Příspěvek od neo1az » ned 31. črc 2016 19:40:44

Dík za upozornění, už jsem se chtěl podívat, jak to tam funguje :yes: No budu chvilku přemýšlet a laborovat. Dám vědět.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Akai GX 625 - kmitání kotoučů

Příspěvek od Petr.116 » čtv 11. srp 2016 18:52:18

neo1az píše:Tak, co jsem napsal, beru zpět. Jak jsem přehazoval náby a kotouče, hází mi i ta nová Sony. :scare: Možná dělám něco blbě! Ale co? Náby nasadím na značky a potom kotouče. Fakt nevím. Dají se náby nějak seřizovat? Všiml jsem si, že je tam z boku jeden šroub s podložkou. Jinak všechny šroubky vypadají nově, čili se do toho snad nikdo nevrtal.
Teď jsem si na Tebe vzpomněl - byl jsem si dnes od dobrého známého koupit 1 ks 26 cm Al cívku s otvorem pro NAB (ne trident). Testovali jsme ji, že nehází. Přinesl jsem ji domů a zjistil jsem toto:

Díky toleranci cívek a NABů tam někdy může být malinká radiální házivost v závislosti i na tom, jak upneš cívku na NAB. Když se to stane, zkus otáčet cívkou a sleduj její horní okraj. Až se zvedne do "nejvyšší polohy", povol upnutí mezi NAB a cívkou (kroužkem NABu). A zkontroluj vůli resp. možnost pohybu cívky dolů ... A pak cívku tím směrem posuň a utáhni. A zkus házivost ...

Ale s tímhle si pokaždé hrát je kravina. Uvádím to jen jako důkaz toho, že není-li problém jinde, že existují tolerance - viz výše. Ale AKAI NABy tím, že mají utahovací excentr pro upevnění na trident unašeče, máš skvěle vycentrovaný na unašeči. Taky to jsou nejlepší NABY vůbec. TAKŽE ty vůle jsou mezi NAB a civkou ...
S499.1023 píše:Jako zácvik na ty NAB-y bych doporučoval rozebrat a složit přepínač blinkrů "Lucas" ze stodvacítky škodovky.
Jo, to sedí :hahahihi: Kdysi jsem si ho u škodovky opravoval ... Nicméně ten NAB rozebrat jde, ale chce to mít velkou krabici se zvednutými okraji a i tak dávat pozor na vyskakující pružinky ... Ale pokud chodí, utahuje apod., není důvod.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

neo1az
Příspěvky: 7
Registrován: ned 17. črc 2016 18:22:08

Re: Akai GX 625 - kmitání kotoučů

Příspěvek od neo1az » sob 22. říj 2016 15:13:21

Jo, je to tak, jak píšeš. Ani kotouče nejsou bez tolerance. Mám tu novou Sony a všiml jsem si, že zadní část cívky háže a přední se ani nehne. Asi jsem velkej perfekcionista :) Už to prostě dál nebudu řešit :yes:

Klokan
Příspěvky: 1
Registrován: ned 10. říj 2021 21:26:14
Bydliště: Liberec

Re: Akai GX 625 - kmitání kotoučů

Příspěvek od Klokan » ned 10. říj 2021 21:45:51

Dobrý den, nebo večer,
řeším na nově zakoupené hračce AKAI GX 600DB problém s unašeči. V případě použití kovových cívek 26,5 cm a NAB Teac se cívky při převíjení klepou a dokonce jsou schopny vypadnout z tridentů.
Přítlak tridentů mi připadá v případě provozu magnetofonu ve vertikální poloze malý. Prosím o radu co s tím, výměna unavených pružin ? Nechci se hned hrabat do nastavení unašečů na hřídeli motorů, protože jinak vše po těch letech funguje jak má. Mám ještě GX 620 a tam je to lepší, i když na řešení TEAC to nemá :-) Revox to taky jakš takš dává.
Moc děkuji za radu a přeji příjemný večer.
Ivan

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Akai GX 625 - kmitání kotoučů

Příspěvek od Petr.116 » pon 11. říj 2021 16:27:23

No a proč nepoužiješ originál NAB AKAI? Viz viewtopic.php?f=12&t=74#p321
Protože u těchto NAB je navíc sevřen trident unašeče stroje kleštinou a tudíž se vymezí veškeré vůle ... a nějaký přítlak vrtulky tridentu je naprosto nepodstatný :yes:
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Odpovědět

Zpět na „Magnetofony“