B4 s atypickými převody ?

Sekce, týkající se magnetofonů všech typů a značek
Pravidla fóra
Do této sekce pište popisy zařízení, vlastnosti, zkušenosti atd. Nepište sem žádosti o radu s opravou a pod. To patří do skce OSTATNÍ - "Obecné technické dotazy, problémy, rady"
Odpovědět
patrol
Příspěvky: 1
Registrován: úte 19. led 2016 5:59:48

B4 s atypickými převody ?

Příspěvek od patrol » úte 19. led 2016 6:21:54

Přeji krásný den,
mám v držení docela zvláštní B4, která by odpovídala verzi ANP220. Má unašeče s papírovými lamelami, dvoustupňové spojky atd. Tlačítka jsou žlutá (asi bývala bílá) a potenciometry zapojeny jako u ANP220 - postaru.
O čem jsem však nikdy nečetl ani neslyšel, tento stroj má jiné převodování než vše ostatní, co jsem kdy viděl. Začíná to tím, že hnaná řemenice předlohového kola (tj ta, na kterou vede plochý řemínek z motorku) má zřetelně menší průměr než je obvyklé. V důsledku toho se samozřejmě rychleji otáčí a s ní i celý zbytek stroje. Byl s tím problém, nemohl jsem ten řemínek sehnat, všechny byly příliš velké i při max. posunutí motoru vzad. Nakonec jsem jeden rozřízl natupo, část odřízl a zase natupo slepil akrylátem, drží takto už rok :-). Tedy i setrvačník se otáčí zřetelně rychleji a aby byly dodrženy rychlosti posuvu, tónová hřídel má též menší průměr. Ložisko v šasi je nejspíše stejné jako obvykle, ale zbytek hřídele je "ubrán". Stroj tedy též rychleji převíjí. Ověřeno experimentem, převinutí vzad 540m DP pásku proběhne o 38 sekund rychleji než u klasické B4, a to už na konci motor moc nedává a je zřetelné zpomalení.
Přístroj nemá, a zdá se, že nikdy neměl, typový štítek. Ani výrobní číslo není vyraženo na šasi tam, kde obvykle bývá.
Znáte takovou verzi někdo ? Ani v Bozděchovi o těch převodech není zmínka, ani kdekoliv jinde (tedy kam mé oko dosáhlo...)
Zdraví Pavel

ludva
Příspěvky: 1
Registrován: ned 06. lis 2016 19:26:08
Bydliště: čelákovice

Re: B4 s atypickými převody ?

Příspěvek od ludva » stř 09. lis 2016 19:58:00

Znám a v servisu jsem se s tím setkal. Jde o první modely B4. Pokud si vzpomínám tak se unašeče pohybovaly i ve svislé poloze. Lamely na unašečích byly třecí - z jedné strany pertinax a z druhé takový filcík jako na hračkách. Fungovalo to, ale už za mé doby kdy jsem se učil (v 70 letech) už na to celkem nic nebylo. Zdraví Ludva

jhradec
Příspěvky: 43
Registrován: úte 23. črc 2019 14:41:17
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: B4 s atypickými převody ?

Příspěvek od jhradec » úte 23. črc 2019 15:02:37

Ano, prvé série měly redukovaný průměr tónové hřídele a taky jiný motorek !

Odpovědět

Zpět na „Magnetofony“