Uher Royal - špatná funkce předlohy voliče rychlostí

Sekce, týkající se magnetofonů všech typů a značek
Pravidla fóra
Do této sekce pište popisy zařízení, vlastnosti, zkušenosti atd. Nepište sem žádosti o radu s opravou a pod. To patří do skce OSTATNÍ - "Obecné technické dotazy, problémy, rady"
Odpovědět
Karel
Příspěvky: 5
Registrován: pát 30. srp 2013 14:09:31

Uher Royal - špatná funkce předlohy voliče rychlostí

Příspěvek od Karel » čtv 06. bře 2014 15:02:28

Zdravím vespolek, přátelé. Hedám někoho se zkušenostmi s UHER Royalem de luxe. Nedávno jsem si pro radost tenhle přístroj pořídil, mám na něj nostalgické vzpomínky. Po elektrické stránce jsem si ho dal bez problémů do pořádku, vyčistil atd. Prostě kousek pro radost a přehrávání pásů z dob mého folkového zvukařského mládí.

Špatně mi ale funguje systém volby rychlostí. Věc se chová tak, jako kdyby bylo pogumované mezikolo voliče rychlostí vtlačováno mezi stupňovitou kladku motoru a setrvačník malou silou a prokluzovalo - po spuštění přehrávání (zvlášť na rychlost 19) plynule a pomalu (jednotky sekund) sklouzne rychlost reprodukce o dobrých 20% - no hnus. Nicméně, po "přitlačení do záběru" mezikola prstem (dírou po krytu hlav zepředu) se rychlost "spraví" a drží, takže motor má otáčky správné. Zajímalo by mne, zda nemám mezikolo moc ojeté (nevíte někdo, kolik má být správný průměr? ale přístoj celkově vypadá dost zachovalý a nejetý), zda pružinka přítlaku mezikola má správný tah (v servisní dokumentaci není uvedena hodnota), či zda je problém někde jinde a honím duchy ... závada se navíc projevuje jen na rychlostech 2,4 a 19). Předesílám, že základní potenciální problémy jsem vyloučil (styčné plochy vyčištěny lihem, nic nikde nedrhne a vše se volně otáčí, setrvačník má slušný doběh, tedy ložiska OK, motor otáčky drží, odvíjecí i navíjecí tah pásu jsou OK atd.) Prostou výměnou pružinky za silnější (tahle vypadá původní a nepoškozená) se mi zatím situaci řešit nechce.

Poradí někdo? Díky předem :-)

Uživatelský avatar
Seiko
Příspěvky: 348
Registrován: pát 02. srp 2013 7:16:25
Bydliště: Praha

Re: Uher Royal - špatná funkce předlohy voliče rychlostí

Příspěvek od Seiko » čtv 06. bře 2014 22:38:15

Každá rada drahá... Zatím nejvíce znalostí na tomhle fóru (podle mého názoru, klidně mne za něj mlaťte) je o českých magnetofonech, pak o Revoxech a Akai. Jediné, co bych poradil, je renovovat gumové mezikolo nejen vyčištěním lihem, ale něčím, co obnoví vlastnosti gumového povrchu (Regum?). A - byť pružina vypadá zánovně, po těch letech asi nebude mít ten tah, jak kdysi. Na rovinu píšu, že to jsou rady jen z hlavy bez hlubší znalosti Uheru Royal. Ten se ještě u mne doma neukázal. Možná Marian napíše více, tomu už prošlo rukama věcí... :mir:
Revox B791, B710 MkII, B750 MkII, B760, A77, B77, PR99 MkIII, Symbol B MkII, Luxman C-02, Pioneer PD-D6-J, Denon DVD-3910, Technics SL-1710 MkII, Dual CS 721, Nakamichi Dragon, Kenwood KX-1100HX, Dual C-844, Sony SL-HF 950, Jo, vintage...

domica
Příspěvky: 41
Registrován: pát 27. zář 2013 5:12:39
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Uher Royal - špatná funkce předlohy voliče rychlostí

Příspěvek od domica » pát 07. bře 2014 4:39:46

Mám ho taky, ještě první model z roku 1968 s kovovými boky plexi krytu . V manualu je popsáno nastavení mezikola voliče rychlostí, toto jste zkoušel?
Taky jsem si ho pořídil z nostalgie, v době čekání na světlé zítřky ve společnosti plastové B4 to bylo cosi... :)
Philips N4500,4511,4520, Uher royal de luxe(model 1968),Grundig TK 600, Grundig TS 600,Sony TC 377,378,399 ,Dual 1219,Dual 1229, atd... zeptejte se manželky, ta je má spočítané... :)

Karel
Příspěvky: 5
Registrován: pát 30. srp 2013 14:09:31

Re: Uher Royal - špatná funkce předlohy voliče rychlostí

Příspěvek od Karel » pát 07. bře 2014 12:40:03

Dík za ozvání - servisní manuál jsem samozřejmě využil (a nejen pro toto seřízení), ale v něm není popsáno, jakou silou se má mezikolo vtlačovat mezi stupňovitou kladku motoru a setrvačník. Polohově a výškově samozřejmě seřízeno je a přepínání rychlostí nemá žádný jiný problém, závada je jen v tom prokluzu. Nemáte náhodou siloměr, že byste se mi podíval, jaká má být přítlačná síla? Změřit by to šlo pohodlně dírou pod krytem páskové dráhy, takže žádné kuchání, to bych po Vás ani nechtěl ... Díky ...

Odpovědět

Zpět na „Magnetofony“