Legato Link Conversion

Volná debata na určité téma (obvykle spojené se starou technikou - není ale podmínkou). Hlavně je třeba zachovat lidskou úroveň ... legrace a přiměřená míra ironie není na závadu, ale nesmí dojít k urážení nebo zesměšňování jiných osob ... Diskuse o politice na toto fórum nepatří !
Uživatelský avatar
kemo87
Příspěvky: 117
Registrován: sob 02. lis 2013 11:59:56
Bydliště: Reichenberg

Legato Link Conversion

Příspěvek od kemo87 » stř 18. čer 2014 12:43:34

Při diskuzi ohledně značky Pioneer naťuknul Igor zajímavé téma a to je Legato Link Conversion. Bohužel asi umim blbě hledat, ale nenašel jsem moc jasných odpovědí o co se vlastně jedná. Co jsem tak pochopil mělo by se jednat o jakýsi filtr, nebo snad modofikovaný převodník, aby zvuk z CD nebo DVD zněl přirozeněji a lépe. Zároveń jsem pochopil že tam nějak figuruje i převzorkování. Takže nějaké mrvítko? Co mě ale udivuje, že jsem našel spíše kladné reakce od uživatelů. Proto by byl rád kdyby mi někdo vysvětlil o co se teda jedná a jak to celkově pracuje. Zároveň bych rád poprosil Igora, aby mi odhalil jeho pohled na Legato Link, který ovlivnil jeho celkový pohled na značku Pioneer. Díky.

Uživatelský avatar
kemo87
Příspěvky: 117
Registrován: sob 02. lis 2013 11:59:56
Bydliště: Reichenberg

Re: Legato Link Conversion

Příspěvek od kemo87 » stř 18. čer 2014 13:40:48

Tak naštěstí se to dá údajně vypnout. Takže ten důvod je přesně tak jak jsem si myslel, ono si to prostě vymýšlí. Jenže to třeba gramec si prakticky taky tak trochu vymýšlí, ne?

Uživatelský avatar
kemo87
Příspěvky: 117
Registrován: sob 02. lis 2013 11:59:56
Bydliště: Reichenberg

Re: Legato Link Conversion

Příspěvek od kemo87 » stř 18. čer 2014 14:30:25

Myslim jako že zkresluje, oproti CD například. Některé přenosky se také říkají že dokáží dobře maskovat realitu. Myslel jsem tohle.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Legato Link Conversion

Příspěvek od Petr.116 » stř 18. čer 2014 16:12:59

kemo87 píše:Při diskuzi ohledně značky Pioneer naťuknul Igor zajímavé téma a to je Legato Link Conversion. Bohužel asi umim blbě hledat, ale nenašel jsem moc jasných odpovědí o co se vlastně jedná. Co jsem tak pochopil mělo by se jednat o jakýsi filtr, nebo snad modofikovaný převodník, aby zvuk z CD nebo DVD zněl přirozeněji a lépe. Zároveń jsem pochopil že tam nějak figuruje i převzorkování. Takže nějaké mrvítko? Co mě ale udivuje, že jsem našel spíše kladné reakce od uživatelů. Proto by byl rád kdyby mi někdo vysvětlil o co se teda jedná a jak to celkově pracuje. Zároveň bych rád poprosil Igora, aby mi odhalil jeho pohled na Legato Link, který ovlivnil jeho celkový pohled na značku Pioneer. Díky.
Přesně jak píše Igor, je to krávovina a další psychoakustický nesmysl. V digitalizaci musí platit, že vzorkovací frekvence je větší než dvojnásobek nejvyšší frekvence harmonických složek obsažených ve vzorkovaném signálu. Detail je vysvětlen zde:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Aliasing

Takže se aliasingu musí dle možnosti bránit. Běžná způsob je filtrace vyšších frekvencí, kde už by byla porušena zásada výše uvedená.

Ale jakkoliv s tímto šachovat, což dělá ten LLC, je dobytčárna první třídy a se seriózností to nemá nic společného.

Jako obvykle marketing značky ... :scare:
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Legato Link Conversion

Příspěvek od Petr.116 » stř 18. čer 2014 16:14:59

S499.1023 píše:Legato Link je, stručně řečeno, používání málo strmého filtru na odfiltrovaní aliasních kmitočtů, takže kmitočtová charakteristika pomalu klesá třeba už od 10 kHz. Na druhé straně pak neuřezává strmě u 22 kHz ale (protože na CD už nic není) doplní tam vymyšelné harmonické. Tudíž to možná hraje pro někoho příjemněji ale já takové vymýšlivé vyfikundace neuznávám.
Souhlas, až na tu hypotetickou příjemnost. To už neslyší ani pes ... Jak píšu výše - LLC je klasický marketing typu: "zahýbeme s tím nějak, oslovíme psychoakustiky a oni nám zvednou obrat ..." :lol:
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Legato Link Conversion

Příspěvek od Petr.116 » stř 18. čer 2014 16:21:21

kemo87 píše:Tak naštěstí se to dá údajně vypnout. Takže ten důvod je přesně tak jak jsem si myslel, ono si to prostě vymýšlí. Jenže to třeba gramec si prakticky taky tak trochu vymýšlí, ne?
Gramec si nic nevymýšlí. Pouze může vznikat jako všude jinde harmonické zkreslení signálu díky různým nedostatkům, jako nepřesný snímací úhel, špatná poddajnost vložky, rezonance raménka, přeslech z kanálu do kanálu, rušivé napětí (brum, vibrace, šum ...) atd.
Ale to jsou běžné věci, většinou u slušného systému utlumené tak, aby moc nevadily.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
kemo87
Příspěvky: 117
Registrován: sob 02. lis 2013 11:59:56
Bydliště: Reichenberg

Re: Legato Link Conversion

Příspěvek od kemo87 » stř 18. čer 2014 17:20:04

No jo no, berte mě s rezervou. Jsem hifi mládě...

Uživatelský avatar
kemo87
Příspěvky: 117
Registrován: sob 02. lis 2013 11:59:56
Bydliště: Reichenberg

Re: Legato Link Conversion

Příspěvek od kemo87 » stř 18. čer 2014 21:12:50

Já si to snad koupim a udělám nějaký ty oblíbené slepé testy :cool: .

Uživatelský avatar
Seiko
Příspěvky: 348
Registrován: pát 02. srp 2013 7:16:25
Bydliště: Praha

Re: Legato Link Conversion

Příspěvek od Seiko » stř 18. čer 2014 21:27:13

kemo87 píše:No jo no, berte mě s rezervou. Jsem hifi mládě...
Dobrá, dobrá, ale mládě zatraceně poučené a myslící vlastním mozkem. Málo takových :) Co se týče LegatoLink - na svojem přehrávači SACD/CD si ho zapnout můžu, zkusil jsem to párkrát a hned vypnul. Nevylučuji, že se to někomu může líbit, mne to neoslovilo. :cool:
Revox B791, B710 MkII, B750 MkII, B760, A77, B77, PR99 MkIII, Symbol B MkII, Luxman C-02, Pioneer PD-D6-J, Denon DVD-3910, Technics SL-1710 MkII, Dual CS 721, Nakamichi Dragon, Kenwood KX-1100HX, Dual C-844, Sony SL-HF 950, Jo, vintage...

Uživatelský avatar
Lad2000
Příspěvky: 39
Registrován: pon 30. čer 2014 18:07:05
Bydliště: Hranicko

Re: Legato Link Conversion

Příspěvek od Lad2000 » čtv 10. črc 2014 20:14:56

Zdravím,
jsem tu nový a líbí se mě přístup tohoto fóra,

jsem již dlouhá léta vlastníkem Pioneer PD-S904 (byl to ve své době nejvyšší komerční model, pak už byl PD 75 a 95 ) s nevypínatelnou verzí LLC, se zvukem jsem spokojený, když jsem měl možnost na svém celkem nedokonalém aparátu porovnat s běžným Sony (5 disk měnič, který jsem spravoval ), tak Sony byl hrůza,problém je,že člověk si na zvuk doma zvykne a změna k lepšímu nemusí být napoprvé posouzena kladně.
Pokud to můžu popsat jako posluchač, tak zvuk se jakoby přibližuje gramofonu (líp to popsat neumím), tady je nějaký obrázek jak to funguje:
http://www.soundfountain.com/amb/cd25pioneer.html
Má to nějakým způsobem obnovit vyšší harmonické nad 20kHz, ale jestli si vymýšlí ? těžko říct, třeba u rockové hudby to až tak znát není, ale u akustičtějších věcí to pro mě nezní špatně.
Osobně si myslím, že celý humbuk kolem zahořování komponentů je spíše o zvyknutí si na nový projev nového stroje, ucho se přizpůsobí a zahoření je hotovo :)

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“