Pamatujete na Jiřího Černého, našeho nejlepšího hudebního kritika a publicistu?

Tahleta rubrika je trochu specifická. Není o zpěvácích a kapelách (tomu je věnována rubrika výše), ale o hudebních pořadech, akcích a lidech, bez kterých by to buď nešlo nebo kteří v minulosti i současnosti měli a stále mají co říct ... včetně odkazů na tyto akce. Asi bude přehledné, když budeme vzpomínky o jednotlivých lidech a jejich pořadech psát do různých vláken ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Pamatujete na Jiřího Černého, našeho nejlepšího hudebního kritika a publicistu?

Příspěvek od Petr.116 » sob 04. črc 2015 23:39:51

Když jsem byl dítě ještě školou povinné, hledal jsem v tom zmatku té doby muziku, která se mi líbila. Moc se toho nevysílalo a tak když jako většina mladých z té doby jsem často s uchem nalepeným na malý tranzistorák přitisknutý na hromosvod před domem, okapovou rouru a jiné pseudoantény lovil mezi fadingem Svobodnou Evropu, Rádio Luxembourg (208 m) a další ...

Proto jsme všichni zajásali, když se najednou objevili hudby znalí sympaťáci jako Jiří Černý a jeho žena Mirka a vznikly vynikající pořady jako třeba nesmrtelná "Houpačka" ... A kdo by neznal Mikrofórum ...
A tak jsem založil toto vlákno, v daném případě věnované Jirkovi Černému, který je i přes úctyhodný věk stále aktivní jako za mlada. Koukněte http://www.jiri-cerny.wbs.cz/

A když o tom tak zpětně přemýšlím, tak si troufám říct, že mne Jirka Černý k té muzice doslova přitáhl a já přestal poslouchat ty hrůzy, co šířila tehdejší rádia a uvědomil jsem si, že kvalita je někde jinde ... Děkuji mu za to :good2:
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Dalibor
Příspěvky: 25
Registrován: pát 27. zář 2013 12:06:05
Bydliště: Třinec

Re: Pamatujete na Jiřího Černého, našeho nejlepšího hudebního kritika a publicistu?

Příspěvek od Dalibor » čtv 09. črc 2015 21:45:00

Celá osmdesátá léta, kdy jsem žil v Rožnově, jsem chodil do místního M-Klubu, kam pravidelně zajížděl Jiří Černý se svými Antidiskotékami a stejně tak i Jan Rejžek. Oba dva si na tehdejší poměry dovolovali docela odvážná hodnocení a tvrzení a jejich rozhled, nejen v hudbě, ale i filmu a literatuře, byl obdivuhodný.
Když jsem se časem stal členem M-Klubu, měl jsem možnost se účastnit i užšího posezení po samotném pořadu a tam se teprve člověk dozvídal věci i z oblasti politiky...

Díky oběma jmenovaným jsem se setkával s hudbou (a kulturou jako takovou), která byla z hodně jiného soudku, než ta tehdejší oficiální a dodnes z toho čerpám. Rejžek býval hodně ironický, Jiří Černý serióznější, ale jeho pořady se většinou natáhly na dvojnásobek, protože bylo zkrátka škoda nevyužívat takovouto studnici tehdy nesnadno dostupných informací. I skrze nim jsem se později stal členem "Sekce mladé hudby" a "Jazzové sekce" - pamatuje to ještě někdo? - a když jsem pak později začal hrát s androšema, i díky Jiřímu Černému jsem věděl do čeho jdu a nebyl až tak vykulený z věcí, které pak následovaly.

Takže ano - velmi dobře si pamatuji Jiřího Černého a věřím, že i on si dobře na své působení v Rožnově a pak i ve vyhlášeném klubu ve Valašském Meziříčí, vždyť byl po mnoha letech i "oficiálně" pasován na Valacha :-) Přijížděl vždy s taškou plnou LP a SP a o ozvučení se vždy staral místní HiFiKlub, jeden z nich vždy sedával s Černým na pódiu a měl na starosti pouštění desek, se kterými zacházel vždy až s nábožnou úctou :-). Mne si Jiří Černý už asi pamatovat nebude, ale Jan Rejžek by si možná vzpoměl, jak po jednom jeho pořadu musel asi půl hodiny roztlačovat mého Trabanta, kterým jsem ho měl odvést do Valmezu :-)

Jiří Černý je velká osobnost a i díky němu se dalo svobodněji dýchat.
:happy:
.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pamatujete na Jiřího Černého, našeho nejlepšího hudebního kritika a publicistu?

Příspěvek od Petr.116 » pát 23. říj 2015 18:22:55

Kromě zmíněného pěkného webu Jiřího Černého http://www.jiri-cerny.wbs.cz , mi sám mi doporučil termíny jeho akcí sledovat na stránkách, které si vede sám (resp. s mojí pomocí), t.j. http://www.nacerno.cz.
Takže aktuální informace jsou zde https://www.nacerno.cz/view.php?cisloclanku=2003100701
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pamatujete na Jiřího Černého, našeho nejlepšího hudebního kritika a publicistu?

Příspěvek od Petr.116 » pát 23. říj 2015 22:37:19

Sice byste si to na webu Jirky Černého asi našli, ale tady je "nábližka" - archiv populárního "Klubu osamělých srdcí seržanta Pepře"
http://hledani.rozhlas.cz/iRadio/?stani ... vysilane=1

Tady si můžete poslechnost ze záznamu vše, co se už vysílalo ... :)
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pamatujete na Jiřího Černého, našeho nejlepšího hudebního kritika a publicistu?

Příspěvek od Petr.116 » pon 09. lis 2015 0:46:18

Zajímavé ... rozhovor s Jirkou Černým https://www.youtube.com/watch?v=7csTLt3DcY0#t=63
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pamatujete na Jiřího Černého, našeho nejlepšího hudebního kritika a publicistu?

Příspěvek od Petr.116 » ned 12. čer 2016 23:08:25

Co teď právě poslouchám ? Skvělý pravidelný pořad Jirky Černého "Klub osamělých srdcí seržanta Pepře" na webové adrese http://www.rozhlas.cz/dvojka/porady/_porad/2700 Aktuální díl je zde ... Oceňuju, že Český rozhlas má tyto pořady uložené a lze je dodatečně poslouchat ze záznamu.

Tento je z 6.6.2016 21:05 (skupina Led Zeppelin, David Bowie, Jaromír Nohavica, skupina Brontosauři, Robert Křesťan, Martina Janková a další. a pochopitelně výtečný komentář Jirky Černého ... To se člověk vrátí do mládí ... a zapomene na všechny ošklivosti současné doby. A když si k tomu dám vynikající Chardonnay z oblíbené vinárny ... je svět hned v pohodě :D

Díky Jiří :good2:
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Jiří Černý je zpět v rozhlase - hurá !!!

Příspěvek od Petr.116 » ned 14. dub 2019 13:21:01

Výše uvedený pořad "Klub osamělých srdcí seržanta Pepře" sice z nepochopitelného rozhodnutí vedení ČR sice skončil, ale náš "velký Jirka" je opět v rádiu zpět.

A to na stanici Vltava:
Podle jeho slov začne jakýmsi zahřívacím kolem na Vltavě, ranní Mozaikou v pondělí 29.dubna, výběrem hudby pro vysílání. Potom se bude pravidelně střídat jednou měsíčně v hodinovém Sedmém nebi s Vladimírem Franzem, Monikou Načevou a Never Sol. Budou to neděle, 19-20hodin. Začne 19.května.

Podrobnosti zde.

Za sebe i další kamarády Jirky Černého děkuji všem, co přispěli svou podporou k tomuto návratu :good2:
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Carlos
Příspěvky: 14
Registrován: pát 29. bře 2019 11:07:33
Bydliště: Orlová

Re: Pamatujete na Jiřího Černého, našeho nejlepšího hudebního kritika a publicistu?

Příspěvek od Carlos » pon 15. dub 2019 12:25:51

Znal jsem ho z Melodie i Mladého světa. Chodil jsem na jeho "Antidiskotéky" v průběhu 70.-80 let. V hospodě u piva pouštěl LP desky Genesis, nebo Pink Floyd s parádním komentářem. Vždycky bylo plno.
Zkušenosti hudebního kritika má obrovské a jeho komentáře mají stále sílu i přes jeho věk.

Odpovědět

Zpět na „Zajímaví lidé a zajímavé hudební pořady“