Liborovy Videocory :)

Skupina, určená pro amatérsky postavená zařízení a jejich modernizace event. DIY úpravy továrních zařízení
TheLastUnicorn
Příspěvky: 424
Registrován: úte 30. črc 2013 17:52:42
Bydliště: TN

Liborovy Videocory :)

Příspěvek od TheLastUnicorn » sob 28. pro 2013 11:06:40

Tak jsem dnes změřil alespoň to, jak to s nima vypadá nyní. Taky jsem si bednu předtím poslechl...
Takže pár postřehů a pak obrázky s měřením. Měřil jsem jen v ose, mimo os to ani nemá smysl...leda, že bychom se chtěli zasmát. :)
1. Již poslechem jsem zjistil, že ta bedna moc nenabasuje, zato je příšerně uvřískaná...
2. Proč nebasuje má dvě příčiny
a) ten basák by potřevoal víc, než těch 40L, které má k dispozici - sice jsem ještě jeho TS-ka neměřil, ale 40L je obecně dost tak pro 8".
b) slabá kompenzace bafflestepu
3. Proč je bedna uvřískaná...no tak graf frekvenční charakteristiky myslím mluví za všechno. Od 1kHz následují Alpy a o nějaký toleranci +-3dB lze asi těžko mluvit. :hahahihi: Výšek je tam taky o něco méně...
4. Ty ostrý propady na charce (tzv. difrakce) působí především ty příšerný difrakční kryty na středech a výškách. Vypadají sice hezky, ale dělají bordel - především kryt výškáče je presačina nevyšší kategórie. Hranatá bedna je již jen taková třešnička na dortu, ale to už není tak podstatný.

Co dál? Vymontuju basák, změřím jeho TS-parametry a odsimuluju optimální ozvučnici. Odpojím ostatní repráky a vývody z nich vyvedu ven...no a pak bude následovat změření každýho měniče jednotlivě v ose a mimo os...pak se uvidí, co s tím půjde provést.
Obrázek
Obrázek

libor
Příspěvky: 566
Registrován: pon 29. črc 2013 22:01:25
Bydliště: ..

Re: Liborovy Videocory :)

Příspěvek od libor » sob 28. pro 2013 11:57:14

Jeje, ale já to tak nějak čekal :hahahihi: že je to uvřískaný na středech a výhybka je totálně rozprasená (není to moje práce) to jsem hlásil taky. Takže je spíš rozebrat na díly... nebo prodat. Škoda, mě se ty bedny totiž moc líbí... No, jsem zvědav na další měření... každopádně zatím díky :good:

TheLastUnicorn
Příspěvky: 424
Registrován: úte 30. črc 2013 17:52:42
Bydliště: TN

Re: Liborovy Videocory :)

Příspěvek od TheLastUnicorn » sob 28. pro 2013 12:43:22

No další měření již bude za účelem simulace nové výhybky. Tam se pak ukáže, zda to má vůbec nějaký smysl. Pokud se to bude dát nějak rozumně srovnat s nějakou "normální" výhybkou, pak to smysl má. Pokud ale začne vycházet výhybka složitá jak jaderná elektrárna a cena součástek na pár se začne blížit ceně 5000Kč, pak to už asi smysl nemá. :)

libor
Příspěvky: 566
Registrován: pon 29. črc 2013 22:01:25
Bydliště: ..

Re: Liborovy Videocory :)

Příspěvek od libor » sob 28. pro 2013 13:14:46

Ale nejsou krásné? ... :good2:
DSC01801.JPG
DSC01805.JPG

TheLastUnicorn
Příspěvky: 424
Registrován: úte 30. črc 2013 17:52:42
Bydliště: TN

Re: Liborovy Videocory :)

Příspěvek od TheLastUnicorn » ned 29. pro 2013 14:52:21

Pokračování příběhu pěkných, ale doprasených Videotonů..
Dneska jsem vytáhnul basák značky Monacor, typ SP-252E. Elektromechanické vlastnosti toho basáku nejsou zase tak špatný (za tu cenu), ale to téhle ozvučnice není moc vhodný. Jeho Qts je poměrně nízké, stejně tak, jako Vas, což reprák předurčuje pro použití v bassreflexové ozvučnici. V uzavřence se od něj mnoho basů čekat nedá. Ideální by byla 70-80l bedna s laděním nátrubku kolem FS samotnýho repra. Ale i tomhle 40L mrňousovi by se z něj dalo vytáhnout víc, což ukážu na simulaci ve WinIsd. ten basák má na víc, ale v týhle uzavřence nastává pokles -6dB již při 56Hz. S bassreflexem laděným na 50Hz by se dalo dostat o víc, než 10Hz níž s přijatelným 2dB hrbem na 90Hz.
Obrázky z měření TS-parametrů a simulace ve WinIsd zde:
Pzn.: Thales z repromanie chtěl TS-ka tohohle basáku. Můžeš je tam Libore vystavit...
Obrázek
Obrázek

libor
Příspěvky: 566
Registrován: pon 29. črc 2013 22:01:25
Bydliště: ..

Re: Liborovy Videocory :)

Příspěvek od libor » ned 29. pro 2013 15:53:58

Díky, dal jsem to tam. Ještě nějaké otázky k tomu:
- ty už tam nechodíš?
- u repro máš uveden průměr membrány 20,5cm, reprák je 25cm, je to v pořádku?
- napadá tě nějaký jiný (levnější, starší) reprák co by se tam hodil víc? (samozřejmě po změření ostatních repráků, jestli budou i ty ostatní naprd, nemá to cenu)...

Díky moc.

TheLastUnicorn
Příspěvky: 424
Registrován: úte 30. črc 2013 17:52:42
Bydliště: TN

Re: Liborovy Videocory :)

Příspěvek od TheLastUnicorn » ned 29. pro 2013 18:21:31

Ne Libore, nechodím.
Průměr membrány - udává se průměr samotný membrány + 1/3 závěsu. U 10" je to běžně 20cm plus mínus, u 8" cca 16cm...
Ze starších dostupných repro mě napadá ARN734 nebo 738...ale dostal jsem se k dalšímu měření, tak vydrž....
A co si myslím já o samotným basáku? Ten basák je za svoje peníze celkem slušnej a rozhodně není slabinou tý soustavy i přes to, že uzavřence tomu trochu budou chybět basy. Mít rozumnou ozvučnici a zbytek repro, tak do něj jdu s klidným svědomím.

TheLastUnicorn
Příspěvky: 424
Registrován: úte 30. črc 2013 17:52:42
Bydliště: TN

Re: Liborovy Videocory :)

Příspěvek od TheLastUnicorn » ned 29. pro 2013 19:05:20

Změřeno. Zatím ještě nemám zpracovaný soubory pro simulaci výhybky, ale dám sem screenshoty amplitudový charakteristiky jednotlivých repro. Měřeno jen horizontálně od 0 po 60° krokem 15°. Podrobnější měření ani nemá smysl. Uplácat z tohodle něco rozumnýho bude fuška. Navíc má střeďák rezonanční frekvenci na cca 850Hz, což znamená, že rozumná dělicí frekvence je někde za 1,6kHz. To už je ale pro navázání s 10" basákem dost vysoko (maximum je tak 1,2-1,3k). Dotyčný střeďák jde normálně navázat tak max na 8".
K charkám asi nemá ani smysl se moc vyjadřovat, už od pohledu je to jasný...
Obrázek
Obrázek
Obrázek

libor
Příspěvky: 566
Registrován: pon 29. črc 2013 22:01:25
Bydliště: ..

Re: Liborovy Videocory :)

Příspěvek od libor » ned 29. pro 2013 19:12:49

To by mě zajímalo, kde udělali soudruzi z Maďarska chybu... :shout:
- to je měřeno s těmi kryty?
- ten vejškáč fakt na 10kHz takhle propadne?
- pokud není velký problém zkusit navrhnout tu výhybku, bylo by to zajímavé. Ale je mi jasný, že je to beznadějný...

Uživatelský avatar
Seiko
Příspěvky: 348
Registrován: pát 02. srp 2013 7:16:25
Bydliště: Praha

Re: Liborovy Videocory :)

Příspěvek od Seiko » ned 29. pro 2013 20:44:34

Omlouvám se za absolutní off-topic :mir: Pomalu přemýšlím, že by bylo zajímavé změřit Symbol B MkIII... Třeba bychom se dost divili :yes:
Revox B791, B710 MkII, B750 MkII, B760, A77, B77, PR99 MkIII, Symbol B MkII, Luxman C-02, Pioneer PD-D6-J, Denon DVD-3910, Technics SL-1710 MkII, Dual CS 721, Nakamichi Dragon, Kenwood KX-1100HX, Dual C-844, Sony SL-HF 950, Jo, vintage...

Odpovědět

Zpět na „DIY a modernizace (event. úpravy továrních zařízení)“