Univerzální kotoučový magnetofon

Skupina. kde je možno vznést specializovaný dotaz na potíže s určitým zařízením a získat radu "jak na to" od jiného člena ...
bcoufal
Příspěvky: 62
Registrován: čtv 30. led 2014 12:56:49
Bydliště: Nová Bystřice

Univerzální kotoučový magnetofon

Příspěvek od bcoufal » pát 02. říj 2015 16:46:49

Zdravím. Rád bych rozšířil svoji analogovou sestavu o lepší kotoučový magnetofon. Primárně pro mne asi zůstane poslech LP desek. Problém je, že dávám přednost původním vydáním a některé záležitosti jsou prostě nedostupné (cenově), novým reedicím se raději vyhýbám. Poslech je pro mne i relax a pouhé zapnutí počítače + DAC nechci, musí tam být nějaký obřad, předěl mezi každodenním stresem a relaxací při poslechu (+ vínečko, whisky,…). Proto v krajním případě uvažuji o kopii na pás z nejlepší dostupné digi nahrávky. Již jsem učinil pár pokusů s AKAI GX-620 a různými značkami pásů. Proto mám dotaz, zda existuje mašinka,která by zvládla různé typy a značky pásů – něco jako u kazetových magnetofonů s kalibrací pásku, nastavením bias apod.? Z prostorových důvodů bych se rád vyhnul více přístrojům, každý nastavený na jiný druh pásu. Samozřejmě radu mít jenom jeden typ pásu znám, to je taky řešení. Např. AKAI GX-646 čudlík bias má. Jen netuším, jaký je rozsah nastavení, jaké jsou omezení, vhodnější alternativa apod. Nepředpokládám rozsah např. od Basf LGR30/50 do Maxell XL-I, ale velká šíře nastavení by mne potěšila. Je dostupné řešení? Ideálně žádný exot, kde v ČR neseženu servis a náhradní díly. Díky za překousnutí dlouhého textu a případné rady.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Univerzální kotoučový magnetofon

Příspěvek od Petr.116 » pát 02. říj 2015 19:19:34

Ahoj,
Samozřejmě by asi bylo dobré i tak vědět nejčastěji používané pásky - i když se myslím, že díky nedostatku na trhu až takový výběr "na co nahrávat" nemáš. Spíše naopak. Asi bych začal nejprve řešit, co můžeš sehnat za pásky, které by mechanicky i elektricky vyhověly. A pak se zabývat tímto.
A pokud fakt dokážeš sehnat více rozdílných typů NOVÝCH pásků (to bychom tu asi všichni rádi věděli, kde ...), pak bych teprve uvažoval o možné přepínání NF/BIASU apod. Píšu NOVÉ, protože digitalizovat VINYL na odrbaný použitý pásek je dost hrozná představa.
To už je víc sexy si tu whisky dát u origo vinylu, než u "kopie" na pásku s dropouty atd.

A úplně na úvod jeden zásadní dotaz - je pro Tebe řešení vzít nějaký slušnější stroj (viz Tvé pokusy) a dobastlit do něho požadované nastavovací prvky ? Asi nemyslím "mršit" mu krásný origo povrch, ale nějaký dodatečný ovládací prvek mu namontovat někam vzadu apod.
Z elektrického hlediska (zejména pro vyšší rychlosti posuvu) bych asi moc neřešil korekce, ale spíše jen úroveň NF proudu záznamu a BIAS.

Ale obávám se, že skončíš stejně u jednoho typu pásu a pak by ta šaráda byla zbytečná. Zatím to ve světě vypadá, že zůstane jen americké ATR. RMGI (Pyral) má potíže rozjet po přestěhování z NL výrobu ve Francii.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
mir47
Příspěvky: 63
Registrován: stř 30. zář 2015 19:31:55
Bydliště: Praha

Re: Univerzální kotoučový magnetofon

Příspěvek od mir47 » sob 03. říj 2015 1:44:56

Ahoj

Přesněji co se týče zmiňované Akai GX 646 bych ti mohl odpovědět - jaký rozsah a.t.d.- až se podívám do schemat ale teď jen v rychlosti ti odpovím, že asi před měsícem jsem si přenastavoval Akai GX 747čku na základní nastavení "0" bias pro Maxell UD a pak zkusil kam pohnout s biasem pro Revox pásku aby 1,5kHz - 15kHz byla doporučená "rovinka" vyšlo to na -4,5 (max je 5) polohy na knoflíku. Jinak pokles na 15kHz byl znatelný (přesné dB 4-5? -si už nepamatuji). Tím chci říci, že pro ty lépe slyšící má tato funkce pro zachování max možné kvality záznamu svoji nezastupitelnou roli.
Jaké typy pásek zvládají modely s biasem lze vyčíst z návodů je tam obvykle tabulka s nastavením hodnot pro polohy +/- na "čudlíku" pro bias pro různé typy pásek tehdy známých výrobců. Což by moho být pro tebe taky vodítko. Návody lze stáhnout z hifiengine.com
Jedním z dalších modelů u zmiňované Akai je i GX77 ten se dá pořídit za relativně nízký peníz oproti 746,747 jen má poněkud subtilnější konstrukci takže pozor i když mě chodí jako z praku už dost dlouho.
Jak píše Petr s tím dotvořením to je také řešení a např. takový Revox B77 není žádný exot a dílů je na Ebay habaděj. Tam by se dala dodělávka "elegantně" schovat u modelu MK I do prostoru kde má model MK II ovládací prvky pro Variable speed. Je to pod krycí lištou a při použití originálních "čudlíků" ?? proč ne. Jen nevím zda si to dotvoření můžeš udělat sám. Dalo by se toho naplkat ještě víc ale pokud by jsi náhodou byl z Prahy a byl zájem ??

Uživatelský avatar
Seiko
Příspěvky: 348
Registrován: pát 02. srp 2013 7:16:25
Bydliště: Praha

Re: Univerzální kotoučový magnetofon

Příspěvek od Seiko » sob 03. říj 2015 11:14:29

mir47 píše: Takový Revox B77 není žádný exot a dílů je na Ebay habaděj. Tam by se dala dodělávka "elegantně" schovat u modelu MK I do prostoru kde má model MK II ovládací prvky pro Variable speed. Je to pod krycí lištou a při použití originálních "čudlíků" ?? Proč ne.
Přesně takhle "dotvořený" Revox B77 jsem viděl prodávat na Ebay, bude to tak cca dva roky. Byly tam umístěné čtyři palcové přepínače vedle sebe (snad se jim tak říká, otáčením kolečka se přepíná a ukazují se čísla od nuly do devítky). Číselná kombinace pak odpovídala určitému druhu pásku. Nápad dobrý, realizace hezká :yes:
:hi:
Revox B791, B710 MkII, B750 MkII, B760, A77, B77, PR99 MkIII, Symbol B MkII, Luxman C-02, Pioneer PD-D6-J, Denon DVD-3910, Technics SL-1710 MkII, Dual CS 721, Nakamichi Dragon, Kenwood KX-1100HX, Dual C-844, Sony SL-HF 950, Jo, vintage...

bcoufal
Příspěvky: 62
Registrován: čtv 30. led 2014 12:56:49
Bydliště: Nová Bystřice

Re: Univerzální kotoučový magnetofon

Příspěvek od bcoufal » ned 04. říj 2015 18:27:20

Ahoj, díky za reakce. Z nových pásků jsem kdysi koupil na test od RMG LPR35 a SM911. To ještě stály asi o 1/3 méně, než je současná cena. Zvěsti o jejich „kvalitě“ mne nyní od další koupě odrazují. Jinak mám hlavně Maxell UD35 a XLI, méně TDK LX35, BASF 35/911. To je asi hlavní záběr. Pak nějaké pokusy typu AGFA (pe36, pem268/368) po jednom kousku. Zajímalo mne, jestli existuje levnější řešení.
Na trhu jsou levné studiové pásky, např. BASF LGR, které by pro skleněné hlavy AKAI nemusely být problém. Taky jsem vyzkoušel, zajímalo mne, jak fungují. Musel jsem si vyzkoušet i slepé uličky…
Zatím jsem měl asi štěstí na kvalitu používaných pásků, žádné problémy se špiněním, dropouty apod. Kupoval jsem hlavně dle inzerce supr kvalitu, převážně ze Slovenska (na aukru miroslav6059). Dostat se mi do ruky raritní vinyl, tak za násobnou cenu nového pásku neváhám zaplatit. Ale takový zdroj LP zatím nemám. Proto píši o digi kopii (třeba z HDtracks), to není jednorázová a jedinečná možnost kopie a pak nic.

Stačilo by mi tedy hlavně dorovnání fr.charakteristiky pro uvedený Maxell, BASF a RMG. Ostatní je podružný. Charakteristiku si i změřit mohu, přesný generátor a NF milivoltmetr mám k dispozici. Jen jsem se ještě nikdy v magnetofonu nehrabal, nešteloval, nenastavoval – zde mi znalosti chybí.

Dobastlit přepínání by pro mne neměl být problém. Jen mám dojem, že tam jsou i kapacitní trimry a to na přepínače nebude asi to pravé ořechové. Možná destička s malými relátky a ovládání vyvést přes konektor ven. S odpojeným ovládačem by tam bylo základní nastavení např. pro Maxell UD35. To je jen taková prvotní úvaha.

Vizuálně se mi AKAI GX-646 líbí, proto první myšlenka byla na toto řešení.

To mir47: Jsem kousek od Jindřichova Hradce. Párkrát do roka v Praze jsem, pokud to časově vyjde, ozval bych se někdy později.

Zatím všem velké díky za rady a podměty, Bohouš

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Univerzální kotoučový magnetofon

Příspěvek od Petr.116 » ned 04. říj 2015 19:43:08

bcoufal píše:Stačilo by mi tedy hlavně dorovnání fr.charakteristiky pro uvedený Maxell, BASF a RMG. Ostatní je podružný. Charakteristiku si i změřit mohu, přesný generátor a NF milivoltmetr mám k dispozici. Jen jsem se ještě nikdy v magnetofonu nehrabal, nešteloval, nenastavoval – zde mi znalosti chybí.
Dobastlit přepínání by pro mne neměl být problém. Jen mám dojem, že tam jsou i kapacitní trimry a to na přepínače nebude asi to pravé ořechové. Možná destička s malými relátky a ovládání vyvést přes konektor ven. S odpojeným ovládačem by tam bylo základní nastavení např. pro Maxell UD35. To je jen taková prvotní úvaha.
To mir47: Jsem kousek od Jindřichova Hradce. Párkrát do roka v Praze jsem, pokud to časově vyjde, ozval bych se někdy později.
Technicky - s tou charakteristikou je to takhle: ... Má-li být nastavení správné, musí se nastavit nejprve optimální pracovní bod pásku (BIAS +NF), tím jsou dány optimální parametry jako citlivost, šum pásku a harmonické zkreslení.
Následně se pomocí kmitočtové korekce řeší srovnání charakteristiky. Sice se toto často zjednodušuje pomocí poměrně výrazného vlivu BIASu na kmitočtovou charakteristiku prostým doladěním BIASu, aby "výšky vyšly ...", aniž by se řešil opt. pracovní bod. To ale není správně. Sice to zjednoduší to přepínání ... ale není to ono. Správně se musí přepnou BIAS i korekce pro každý typ pásku ...
Samozřejmě záleží na použitých páscích. Pokud jsou jejich charakteristiky podobné, je pak možné detaily přepínat už jen BIASEM.

Pro představu jeden z mnoha typických špatným příkladů je pokus o srovnání poklesu na výškách díky neobjevené chybě v korekci ubráním předmagnetizace ... výšky se sice v mezích možnosti mohou trochu srovnat, ale díky příliš nízkému BIASU vyleze sposta chyb: jako zvýšený výskyt droupoutů, zkreslení a případně šum pásku ... Nastavení musí být komplexní.

Ale samozřejmě - pokud se v tom neorientuješ, je opravdu rozumné to svěřit zkušenému. Je třeba vědět, co se dělá a proč.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
mir47
Příspěvky: 63
Registrován: stř 30. zář 2015 19:31:55
Bydliště: Praha

Re: Univerzální kotoučový magnetofon

Příspěvek od mir47 » pon 05. říj 2015 10:10:29

Petr: s tím nastavením máš pravdu
docela hezké stránky o mg. záznamu jsem objevil zde - názorně, podrobně - taky to je Deutche Welle Training.

http://www9.dw-world.de/rtc/infotheque/ ... agrec.html
Správně se musí přepnou BIAS i korekce pro každý typ pásku
Tady se trochu ztrácím - typem pásku máš na mysli -TYPEI (normal) position, TYPE II High Position jak jsou označovány např na kazetách (záměrně nemluvím o feromateriálu)?

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Univerzální kotoučový magnetofon

Příspěvek od Petr.116 » pon 05. říj 2015 14:57:13

Ne - typem je v tomto případě myšlen model. Neboli Maxell UD 25 -120 je jiný model než třeba Maxell LN 25 - 120, BASF DP - 26 LH atd. atd. Prostě jiný záznamový materiál má jiné vlastnosti.
A chceš-li ho využít naplno (když už to jdeš dělat), co ti brání mít vícepolohový přepínač a vyladit si každý model ...
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

bcoufal
Příspěvky: 62
Registrován: čtv 30. led 2014 12:56:49
Bydliště: Nová Bystřice

Re: Univerzální kotoučový magnetofon

Příspěvek od bcoufal » pon 05. říj 2015 16:11:39

Pokud bych to tedy shrnul, univerzální magnetofon pro široké spektrum pásků neexistuje (z těch běžných). Ty co mají BIAS, tak spíše jen pro „doladění“ podobných pásků na ucho posluchačovo. BIAS neřeší vše, nutno minimálně přidat Pracovní bod a lépe ještě korekce. Akai GX-646 řeší v určitém rozsahu jen ten BIAS. Takže bych to nakonec viděl pro kombinaci GX-646 + aktuální GX-620 (a zde časem zkusit doplnit přepínání pásků palcovými přepínači zezadu. Na 646 bych určitě nesahal). Akai se mi obecně líbí, tak bych zatím asi nekombinoval různé značky. A časem se uvidí, kam v přístrojích dojdu. U gramofonu jsem taky začínal s Teslou NC580 a LPs ideálně do stovky – a dnes? Raději to ani nepočítám…

Byl by někdo zdejší ochoten časem poradit, jaké prvky (R, C) dát na ten přepínač a navrhnout rozsah přepínací dekády? – to stačí na dálku. Poté najít kombinace pro konkrétní pásek, zaučit, poskytnout měřící pásek apod.? – to už bych s magnetofonem přijel. Na podmínkách bychom se určitě domluvili. Až uzraje čas, tak bych se připomenul.

Uživatelský avatar
mir47
Příspěvky: 63
Registrován: stř 30. zář 2015 19:31:55
Bydliště: Praha

Re: Univerzální kotoučový magnetofon

Příspěvek od mir47 » stř 07. říj 2015 21:56:22

bcoufal:
... A časem se uvidí, kam v přístrojích dojdu. U gramofonu jsem taky začínal s Teslou NC580 a LPs ideálně do stovky – a dnes? Raději to ani nepočítám…
Jj začínal jsem s Revox A77 a teď počítat raději nezkouším - hlavně né před manželkou to je tabu. :)

Odpovědět

Zpět na „Obecné technické dotazy, problémy, rady“