Tesla B116, prvé kroky po kúpe?

Skupina. kde je možno vznést specializovaný dotaz na potíže s určitým zařízením a získat radu "jak na to" od jiného člena ...
somorastik
Příspěvky: 14
Registrován: pát 26. pro 2014 16:38:51

Tesla B116, prvé kroky po kúpe?

Příspěvek od somorastik » úte 06. led 2015 13:08:07

Ahojte,

Chcel by som sa všeobecne informovať, čo je dobré urobiť po kúpe Tesla B116.

Predajca avizoval magnetofón ako v dobrom stave, jediné čo nefunguje sú červené LED. S týmto modelom som úplný nováčik a neviem ani k čomu presne LED slúžili-indikovaly sputené REC? Rád by som ich upravil na Peak level indikátory, ak by ste niekto vedeli o návode tak prosím sem s ním :-)

Dalšia vec čo ma zaskočila je, že tlačidlo REC nezaskočí pri zatlačení, tak ako zaskakuje PAUSE a ON/OFF.

Nemám ešte prázdnu cievku, mám iba plné, a prepojovacie káble tak som nestihol experimentovať. Ale pokúsim sa to čo najskôr zohnať.

Môžem čistiť magnetofón ISOPROPYLOM? Mám ho dosť a lieh, ktorý som čítal ako odporúčaný mi už došiel.

Prípadne dalšie úpravy a podobne by ma zuajímali. Jediná vec čo som na webe našiel sú level indikátory s LED ale to nepotrebujem, stačia ručičkové.

Môžem mazať silikónovým sprejom? (Dám pozor aby sa nedostal na gumové diely)

Ďakujem za pomoc nováčikovi :-) :help:

somorastik
Příspěvky: 14
Registrován: pát 26. pro 2014 16:38:51

Re: Tesla B116, prvé kroky po kúpe?

Příspěvek od somorastik » čtv 08. led 2015 15:14:02

Takže včera som stroj rozobral (zadný a predný kryt) a veľmi sa mi páčilo čo som videl! B116 som videl prvý krát na živo a veľmi sa mi páči konštrukcia a riešenie pohonu, vynaliezavé!

Vyčistil som všetko izopropylom, s prítlačnej kladky išla dolu poriadna čiernota. Čo ma ale potešilo je že všetky šroubky a závlačky v celom stroji sú ešte zatreté bielou farbou, tzn s nimi nikdo nehýbal. Čo som mohol som premazal, primeraným množstvom oleja na šicie stroje.

Hlavy sú čiastočne zjazdené, ale videl som aj horšie veci, neviem ako objektívne posúdiť opotrebenie?

Guma od motora na spojku je už popraskaná ale stále funguje dobre, rád by som ju ale nahradil, viete poradiť???

LED sú KO, merané multimetrom, je toto bežná chyba?

Viete poradiť typ kliešťov na tieto teslácke závlačky?

Ktoré komponenty je vhodné vymeniť, čo sa týka elektroniky?

Ďakujem :hi:

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla B116, prvé kroky po kúpe?

Příspěvek od Petr.116 » čtv 08. led 2015 17:48:42

somorastik píše:Čo som mohol som premazal, primeraným množstvom oleja na šicie stroje.
Ty třecí plochy s pomalým vzájemným pohybem (táhla, páky, klouby) je lepší namazat kvalitním tukem, ne olejem ...
somorastik píše:Ktoré komponenty je vhodné vymeniť, čo sa týka elektroniky?
V každém případě si sežeň oba přepínače do plošného spoje ... přepínání stop a monitor source/tape. Mají pouze postříbřené kontakty a síra z ovzduší za ty roky udělala své ... takže mají veliké přechodové odpory nebno nefungují vůbec ...
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

somorastik
Příspěvky: 14
Registrován: pát 26. pro 2014 16:38:51

Re: Tesla B116, prvé kroky po kúpe?

Příspěvek od somorastik » pát 09. led 2015 8:59:16

Ďakujem za odpoveď, skúsim to premazať nejakou hustou vazelínou na stroje/ložiská to by som mal niekde mať.

Najlepšie na tých prepínačoch je, že pred nedávnom sme ich pár vyhadzovali u nás na firme ani ma nenapadlo že mi ich bude treba...

Cez víkend plánujem B116 poriadne prevetrať a s kapelou skúsiť nahrať pár vecí, napíšem ako to dopadlo.

somorastik
Příspěvky: 14
Registrován: pát 26. pro 2014 16:38:51

Re: Tesla B116, prvé kroky po kúpe?

Příspěvek od somorastik » pon 12. led 2015 14:45:39

Akurát kupujem súčiastky niektoré fóliové a všetky elektrolytické kondenzátory.
Má zmysel vymeniť aj tranzistory za moderné typy? Alebo je to zbytočné?

Ako náhrady, by som kúpil tieto:

KC148 a KC148B - BC548C
KC149 a KC149C - BC550C
KC147 - BC547C

Na doske oscilátora tranzistory meniť nebudem.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla B116, prvé kroky po kúpe?

Příspěvek od Petr.116 » pon 12. led 2015 21:37:18

somorastik píše:Akurát kupujem súčiastky niektoré fóliové a všetky elektrolytické kondenzátory.
Má zmysel vymeniť aj tranzistory za moderné typy? Alebo je to zbytočné?

Ako náhrady, by som kúpil tieto:

KC148 a KC148B - BC548C
KC149 a KC149C - BC550C
KC147 - BC547C

Na doske oscilátora tranzistory meniť nebudem.
Polovodiče (ty navrhované v prvním kole vyhoví ...) až dle potřeby ... ale KC moc neodcházely ...

Ale jdeš na to dost od konce. Začal bych mechanikou a pak těmi 2 přepínači. Je skoro vyloučeno, aby byly OK ... a z kondíků ellyty (ale taky nejsou třeba všechny zběsile měnit ...). Vezmi si slušný multimetr a dle schema změř veškerá napětí (začni napájením) ... kondenzátory doporučuji zkontrolovat měřičem ESR a taky je bezdůvodně neměnit za "moderní" noname šmejdy z GME a podobných zdrojů.

Už se mi často stalo, že 40 let starý kondenzátor měl kapacitu i ESR v pořádku a "nové" čínské ani náhodou ...
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

somorastik
Příspěvky: 14
Registrován: pát 26. pro 2014 16:38:51

Re: Tesla B116, prvé kroky po kúpe?

Příspěvek od somorastik » stř 14. led 2015 16:00:31

Ďakujem za odpoveď!

Asi idem na to od konca, to je fakt, kondenzátory som už objednal, dnes začnem asi meniť.
ESR meradlo nemám momenátlne, tak predtým než začnem niečo meniť, pomerám aspoň tie napätia.
Magnetofón inak nahráva a prehráva dobre, tranzistory som chcel meniť len kôli nižšiemu šumu. Má to zmysel?
Robil som zbežný test na BASF DP26 nahral som postupne v krokoch frekvencie až po 16kHz myslím, AVŠAK magnetofón dával maximálne po 15kHz, potom už absolútne nič.

Prepínače som zháňal na internete a po obchdoch v Brne, zdá sa že jediný ktorý sa dá ešte zohnať je ten TS 121 5224/03, čiže ten trojpolohový. Ten dvojpolohový neviem vôbec zohnať.

Napadlo ma prepínače rozobrať a hodiť do čističu striebra. Ešte som takýto prepínač nerozoberal, tak sa troška bojím že sa mi to celé rosype a už to nedám dokopy.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla B116, prvé kroky po kúpe?

Příspěvek od Petr.116 » stř 14. led 2015 20:16:37

somorastik píše:Prepínače som zháňal na internete a po obchdoch v Brne, zdá sa že jediný ktorý sa dá ešte zohnať je ten TS 121 5224/03, čiže ten trojpolohový. Ten dvojpolohový neviem vôbec zohnať.

Napadlo ma prepínače rozobrať a hodiť do čističu striebra. Ešte som takýto prepínač nerozoberal, tak sa troška bojím že sa mi to celé rosype a už to nedám dokopy.
Přepínače nerozebírat - to už nesložíš !
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

somorastik
Příspěvky: 14
Registrován: pát 26. pro 2014 16:38:51

Re: Tesla B116, prvé kroky po kúpe?

Příspěvek od somorastik » stř 14. led 2015 20:58:12

Tak prosím o radu kde zohnať prepínače.

Jediné miesto kde sa dá zohnať ten 3 polohvy
http://www.elektrobazar.com/catalog/pro ... y-3-polohy

Práve mi prestalo fungovať prevíjanie pásku vzad. Keď potočím ľavou cievkou v smere prevíjanie tak je to sprevádzané zvukom rapkania.
Prízlačná kladka sa pritlačí o ozubenú (spojku?) ale tá sa už nevládze točiť.

Ako postupovať?

P.S.: Dnes som stihol vymeniť tranzistory a kondenzátory na doske linárneho zosilovača, zatiaľ všetko OK :happy:

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla B116, prvé kroky po kúpe?

Příspěvek od Petr.116 » čtv 15. led 2015 3:30:36

somorastik píše:Tak prosím o radu kde zohnať prepínače.

Jediné miesto kde sa dá zohnať ten 3 polohvy
http://www.elektrobazar.com/catalog/pro ... y-3-polohy

Práve mi prestalo fungovať prevíjanie pásku vzad. Keď potočím ľavou cievkou v smere prevíjanie tak je to sprevádzané zvukom rapkania.
Prízlačná kladka sa pritlačí o ozubenú (spojku?) ale tá sa už nevládze točiť.

Ako postupovať?

P.S.: Dnes som stihol vymeniť tranzistory a kondenzátory na doske linárneho zosilovača, zatiaľ všetko OK :happy:
Tip: sháněj originální postříbřené - ty pozlacené, co sis vymyslel, nikdy v Bxxx ani CMxxx nebyly - viewtopic.php?f=7&t=276
Sice to asi myslíš dobře (pozlacené by na tom dnes byly líp ...), ale asi nemáš šanci ...

Mechaniku opravuj dle servisáku. Seženeš všude ... určitě ne Tvojí metodou pokus/omyl ...
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Odpovědět

Zpět na „Obecné technické dotazy, problémy, rady“