Přeslechy z protiběžných stop

Skupina. kde je možno vznést specializovaný dotaz na potíže s určitým zařízením a získat radu "jak na to" od jiného člena ...
libor
Příspěvky: 566
Registrován: pon 29. črc 2013 22:01:25
Bydliště: ..

Přeslechy z protiběžných stop

Příspěvek od libor » pon 05. srp 2013 16:27:10

Pánové odborníci,
zkuste mi někdo technicky vysvětlit, proč jsou přeslechy z protiběžných stop mnohem víc slyšitelné při 19cm/s než při 9,53cm/s. Pořád si to neumím nějak vesvětlit. Díky.

TheLastUnicorn
Příspěvky: 424
Registrován: úte 30. črc 2013 17:52:42
Bydliště: TN

Re: Přeslechy z protiběžných stop

Příspěvek od TheLastUnicorn » pon 05. srp 2013 17:15:54

Já to vysvětlit ani neumím...stejně jako neumím technicky vysvětlit, proč má při vyšších rychlostech pásek větší citlivost, vybuditelnost, lineárnější charku, menší náchylnost na chyby ve stranové kolmosti......ale všechno to spolu souvisí... :D To je ta scházející vysoká škola. :)

libor
Příspěvky: 566
Registrován: pon 29. črc 2013 22:01:25
Bydliště: ..

Re: Přeslechy z protiběžných stop

Příspěvek od libor » pon 05. srp 2013 17:19:17

TheLastUnicorn píše:Já to vysvětlit ani neumím...stejně jako neumím technicky vysvětlit, proč má při vyšších rychlostech pásek větší citlivost, vybuditelnost, lineárnější charku, menší náchylnost na chyby ve stranové kolmosti......ale všechno to spolu souvisí... :D To je ta scházející vysoká škola. :)
Tím chceš říct, že mi to má vysvětlit Petr116? :D

TheLastUnicorn
Příspěvky: 424
Registrován: úte 30. črc 2013 17:52:42
Bydliště: TN

Re: Přeslechy z protiběžných stop

Příspěvek od TheLastUnicorn » pon 05. srp 2013 17:53:06

Asi tak...je to prostě ta omáčka kolem remanentních charakteristik atd. ale já to od slova do slova vlastně ani vědět nepotřebuji. :)

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Přeslechy z protiběžných stop

Příspěvek od Petr.116 » pon 05. srp 2013 22:21:55

libor píše:
TheLastUnicorn píše:Já to vysvětlit ani neumím...stejně jako neumím technicky vysvětlit, proč má při vyšších rychlostech pásek větší citlivost, vybuditelnost, lineárnější charku, menší náchylnost na chyby ve stranové kolmosti......ale všechno to spolu souvisí... :D To je ta scházející vysoká škola. :)
Tím chceš říct, že mi to má vysvětlit Petr116? :D
Ahoj, takže takto :

Přeslech mezi sousedními stopami, jejichž osy jsou vzdáleny o délku Δs a jejich okraje o Δv, jsou silně závislé na vlnové délce λ

délka záznamu x

x = v * t ( kde v ... rychlost pásku, t ... doba záznamu)

U = U0 * cos (2 * pi * f * t) (kde f ... frekvence)

t = x / v doba záznamu

A = A0 * cos ( 2 * pi * x / λ) (kde A0 ... amplituda záznamu)

λ = v / f vlnová délka



Když se podíváš do grafu a zvolíš na vodorovné ose stejnou vzdálenost (mezi štěrbinou hlavy a sousedním záznamem), tak pro vyšší lambda (λ) je odstup přeslechu (inter-track crosstalk) nižší = větší bordel.

No a lambda se zvětšuje s rostoucí rychlostí posuvu a klesající frekvencí ...

Literatura : Merhaut a kol. - Příručka elektroakustiky, SNTL 1964 (str. 417, 419)

... mimochodem skvělej pan prof. Merhaut byl šéf naší katedry :-)
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

libor
Příspěvky: 566
Registrován: pon 29. črc 2013 22:01:25
Bydliště: ..

Re: Přeslechy z protiběžných stop

Příspěvek od libor » pon 05. srp 2013 22:44:34

delta = Δ
lambda = λ

ale jinak jsem z toho výpočtu jelen, nicméně už vím, proč tomu tak je...

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Přeslechy z protiběžných stop

Příspěvek od Petr.116 » úte 06. srp 2013 0:20:10

libor píše:delta = Δ
lambda = λ

ale jinak jsem z toho výpočtu jelen, nicméně už vím, proč tomu tak je...
Dík za ty znaky, už jsem to opravil ...
Já byl línej :) ... dělal jsem tu u toho školní server a taky jsem nechtěl, aby ty zobrazené znaky byly závislé na tom, jakou má uživatel stránek nastavenou znakovou sadu ...

Jinak ty vzorce chtějí jen naznačit, co tam platí za vztahy a podstatné je to, že vlnová délka je v tom daném úseku závislá přímo úměrně na rychlosti pásku a nepřímo úměrně na frekvenci. Tudíž pak v tom grafu vidíš, že při vyšší rychlosti to dělá bordel a nejvíc se to projevuje na nízkých frekvencích ...
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Přeslechy z protiběžných stop

Příspěvek od Petr.116 » úte 06. srp 2013 0:31:34

TheLastUnicorn píše:Já to vysvětlit ani neumím...stejně jako neumím technicky vysvětlit, proč má při vyšších rychlostech pásek větší citlivost, vybuditelnost, lineárnější charku, menší náchylnost na chyby ve stranové kolmosti......ale všechno to spolu souvisí... :D ...
U nižší rychlosti je potřeba vysoká remanence, při vyšší už tolik ne a protože ten určitý typ pásku je dělaný spíše na tu nižší rychlost, tak při vyšší rychlosti je přebuditelnější ... :drinking:
Ale je potřeba říct, že se bavíme o běžných páscích 25 mikronů pro klasické použití. Rozhlasácké pásky nemyslím ... ty jsou už laděné na vyšší rychlost ...
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

TheLastUnicorn
Příspěvky: 424
Registrován: úte 30. črc 2013 17:52:42
Bydliště: TN

Re: Přeslechy z protiběžných stop

Příspěvek od TheLastUnicorn » úte 06. srp 2013 9:26:27

To vím, čím vyšší zbytková magnetizace, tím vyšší citlivost atd. Tohle je defacto i odpověď na to, proč kotoučák nehraje na rychlosti 4,78cm/s tak dobře, jako kazeťák. Odpověď je v samotném pásku...

ladas64
Příspěvky: 8
Registrován: stř 11. zář 2013 10:30:19
Bydliště: Kolín

Re: Přeslechy z protiběžných stop

Příspěvek od ladas64 » stř 18. zář 2013 12:31:40

K problematice přeslechů si dovolím dát odkaz na tuto stránku http://tommm.cz/Pasky.htm kde to autor docela obšírně popisuje.

Odpovědět

Zpět na „Obecné technické dotazy, problémy, rady“