oprava Tesly B730

Skupina. kde je možno vznést specializovaný dotaz na potíže s určitým zařízením a získat radu "jak na to" od jiného člena ...
Thomas
Příspěvky: 6
Registrován: úte 11. úno 2014 20:06:00
Bydliště: Košice

oprava Tesly B730

Příspěvek od Thomas » úte 11. úno 2014 20:31:46

Zdravím, chcel by som vás poprosiť o radu alebo pomoc, nedávno som sa pustil do opravy starého magnetofónu B730 ale neviem si rady s nastavením rýchlosti prehrávania, niekedy pri zapnutí prehrávania sa páska ani nepohne a niekedy sa zasa rozbehne až príliš rýchlo. Nerozumiem kde sa stala chyba lebo keď som začínal tak prehrávanie fungovalo. Ak by sa našiel niekto kto by vedel pomôcť/ poradiť, bol by som veľmi vďačný. :)

TheLastUnicorn
Příspěvky: 424
Registrován: úte 30. črc 2013 17:52:42
Bydliště: TN

Re: oprava Tesly B730

Příspěvek od TheLastUnicorn » úte 11. úno 2014 23:34:47

Rýchlosť posuvu sa u B730 nastaviť nedá. Je daná sklzom asynchrónneho motora voči sieťovému kmitočtu. Takže otáčky na zotrvačíku sú +- stále rovnaké, ovyplyvnené predovšetkým záťažou motora (privíjacia spojka, pásové brzdy). Tvoj problém vidím skôr niekde v okolí hnací hriadeľ /prítlačná kladka. Vyzerá to, že prítlak je malý. Preto sa magič občas nerozbehne, alebo ide rýchlo.
Otázka: Zotrvačník sa točí? Sú všetky remene OK?

Thomas
Příspěvky: 6
Registrován: úte 11. úno 2014 20:06:00
Bydliště: Košice

Re: oprava Tesly B730

Příspěvek od Thomas » stř 12. úno 2014 18:33:09

V prvom rade Ti ďakujem za odpoveď a záujem. K tvojej otázke: zotrvačník je v poriadku a aj všetky remene som už skontroloval. Opotrebované síce sú ale všetky bežia sú schopné prevádzky. Všimol som si však (ospravedlňujem sa za neodborné výrazy ale takéto niečo robím prvýkrát) na ľavej strane sa nachádza taký kovový kolík, o ktorý sa pri posuve opiera páska a ten je vlastne priamo spojený s brzdou, ak som to správne pochopil tak vlastne ťah pásky na tom kolíku ovláda prítlačnú silu brzdy a celý ten mechanizmus sa počas prehrávania chveje, čo by asi robiť nemal. Pomôže to nejako?

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: oprava Tesly B730

Příspěvek od Petr.116 » stř 12. úno 2014 19:05:40

Thomas píše:V prvom rade Ti ďakujem za odpoveď a záujem. K tvojej otázke: zotrvačník je v poriadku a aj všetky remene som už skontroloval. Opotrebované síce sú ale všetky bežia sú schopné prevádzky. Všimol som si však (ospravedlňujem sa za neodborné výrazy ale takéto niečo robím prvýkrát) na ľavej strane sa nachádza taký kovový kolík, o ktorý sa pri posuve opiera páska a ten je vlastne priamo spojený s brzdou, ak som to správne pochopil tak vlastne ťah pásky na tom kolíku ovláda prítlačnú silu brzdy a celý ten mechanizmus sa počas prehrávania chveje, čo by asi robiť nemal. Pomôže to nejako?
Brzdový servomechanismus jsi pochopil správně. Udělej toto:

a) stáhni si z WEBu servisní návod a zkontroluj klidová nastavení mechaniky
b) Dosedací plochy unašeče očisti a vylašti suchým hadrem.
c) Zkontroluj a očisti ty pásky (kdybys někde četl, že se mají nakřídovat - NIKDY TO NEDĚLEJ - křída je hygroskopická a tudíž bys to zhoršil ... a změnil brzdné vlastnosti systému).
d) Očisti lihem ty kolíky a vůbec celou páskovou dráhu ... včetně hlav.
e) Prohlédni si pásek, v jakém je stavu a zkus jiný. Nepoužívej Emgetony, Basfy apod. Spíše Maxell, Agfa, Scotch ...

Pak napiš, jak jsi dopadl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Thomas
Příspěvky: 6
Registrován: úte 11. úno 2014 20:06:00
Bydliště: Košice

Re: oprava Tesly B730

Příspěvek od Thomas » stř 12. úno 2014 19:51:09

Ďakujem veľmi pekne za rady, po preštudovaní servisného manuálu a kontrole som prišiel na to, že problém bol v tom, že hriadeľ zotrvačníku nedosadala kolmo na plochu prítlačnej kladky - pravdepodobne tam ani žiadny prítlak nebol. Môžem si za to sám lebo v rámci čistenia som mal celý zotrvačník vonku a keď som ho tam montoval tak mi nenapadlo to skontrolovať. Je to skutočne fascinujúci mechanický stroj, v dnešnej dobe sa niečo také už len tak nevidí... Dúfam, že sa mi ho podarí dostať do pojazdného stavu - rád by som ho využíval na nahrávanie svojich hudobných dielok v budúcnosti.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: oprava Tesly B730

Příspěvek od Petr.116 » stř 12. úno 2014 20:29:15

Thomas píše:Ďakujem veľmi pekne za rady, po preštudovaní servisného manuálu a kontrole som prišiel na to, že problém bol v tom, že hriadeľ zotrvačníku nedosadala kolmo na plochu prítlačnej kladky - pravdepodobne tam ani žiadny prítlak nebol. Môžem si za to sám lebo v rámci čistenia som mal celý zotrvačník vonku a keď som ho tam montoval tak mi nenapadlo to skontrolovať. Je to skutočne fascinujúci mechanický stroj, v dnešnej dobe sa niečo také už len tak nevidí... Dúfam, že sa mi ho podarí dostať do pojazdného stavu - rád by som ho využíval na nahrávanie svojich hudobných dielok v budúcnosti.
Dovolím si Tě trochu terminologicky opravit: osa hřídele tónové hřídele (capstan) musí být s osou přítlačné kladky (pinch roller) prostorově ROVNOBĚŽNÁ. Jinak je pásek vytahován nahoru nebo dolů nebo jinak mršen. Poznáš to i tak, že když jemně uvolňuješ tlačítko stop, až se oba prvky přiblíží a pak dotknou, NESMÍ pásek v tu chvíli změnit výškovou polohu ...

... ty anglické výrazy jsem napsal, kdybys to viděl v anglickém manuálu apod., abys věděl :-)
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Thomas
Příspěvky: 6
Registrován: úte 11. úno 2014 20:06:00
Bydliště: Košice

Re: oprava Tesly B730

Příspěvek od Thomas » sob 08. bře 2014 14:25:23

Už som s ním v podstate skončil, jediný detail, ktorý ma trápi je, že nefunguje nahrávanie, už som skúšal prepájkovať každý jeden spoj, skontrolovať čo sa dalo ale stále to nejde a takisto asi bude treba vymeniť VU metre lebo nejdú ani tie...

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: oprava Tesly B730

Příspěvek od Petr.116 » sob 08. bře 2014 14:56:48

Thomas píše:Už som s ním v podstate skončil, jediný detail, ktorý ma trápi je, že nefunguje nahrávanie, už som skúšal prepájkovať každý jeden spoj, skontrolovať čo sa dalo ale stále to nejde a takisto asi bude treba vymeniť VU metre lebo nejdú ani tie...
Tomu dost nerozumim. Psal jsi o mechanickych problemech a ted elektronika ... ty jsi tu paskovou drahu vyresil a nastavil ..?
Pokud ne, tak nehrabej do elektroniky, dokud neni mechanika na 100%. Nepises totiz, zda a jak jsi ty problemy vyresil, ale "ze jsi s tim skoncil ", coz se da chapat ruzne ... :)
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Thomas
Příspěvky: 6
Registrován: úte 11. úno 2014 20:06:00
Bydliště: Košice

Re: oprava Tesly B730

Příspěvek od Thomas » sob 08. bře 2014 17:46:14

Ten mechanický problém už je vyriešený :) teraz som objavil ten elektronický pri skúšaní a neviem si s ním poradiť

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: oprava Tesly B730

Příspěvek od Petr.116 » sob 08. bře 2014 20:30:38

Thomas píše:Ten mechanický problém už je vyriešený :) teraz som objavil ten elektronický pri skúšaní a neviem si s ním poradiť
Umíš (rozumíš) přečíst schema zapojení ? Pokud ano, musíš trpělivě zkontrolovat vše, co je třeba. Zda jsou v příslušných obvodech přítomna napájecí napětí a ve správné výši, zda přepínače dotyčného obvodu či funkce mají spolehlivý kontakt a propojují dotyčný obvod atd.
Pak vzít nějaký zdroj signálu (RC generátor apod.), nastavit na něm podle servisního manuálu správnou úroveň a připojit ho na dotyčný vstup.
A zkontrolovat něčím (milivoltmetr nebo v NF pásmu fungující multimetr, ale nejlepší je osciloskop ...) celou cestu signálu.

Bez zkušeností a dostatečného vybavení to nejde --- to pak raději odnes někomu znalému a vybavenému.

Rady typu: "když Ti to dělá toto, sáhni tamto" tady nezískáš. Poruchu je potřeba analyzovat měřením. Mnohdy jde o maličkost, ale dá se k ní dopracovat systematicky ... v tomto oboru křišťálové koule nefungují :hahahihi:
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Odpovědět

Zpět na „Obecné technické dotazy, problémy, rady“