Rušení audia jinými spotřebiči v síti

Skupina. kde je možno vznést specializovaný dotaz na potíže s určitým zařízením a získat radu "jak na to" od jiného člena ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Rušení audia jinými spotřebiči v síti

Příspěvek od Petr.116 » pát 31. led 2014 23:43:37

Zdravím vespolek :hi:

Obecný technický dotaz na rušení udiotechniky jinou silovou technikou v domácnosti, zejména takovou, kde jsou induktivní prvky (elektromagnety, motory atd.:

Kdysi jsem měl lednici Calex (2 chladicí jednotky - chladnička a mrazák), která při spínání termostatu neskutečně rušila síť tak, že to bylo v audiořetězci slyšet. Tehdy jsem vyrobil do vstupu lednice odrušovací filtr a byl klid.

Můj dotaz zní: teď v rámci zapojení audiocentra se mi jeví jeko jediná smysluplná varianta v rámci možností zátěží a charakteru jednotlivých větví zásuvkových rozvodů natáhnout vedení a zapojit zásuvku u audiocentra na větev, kde je pouze kotel etážového plynového topení (Dakon 02-24 BK). Jsem si vědom, že tam jsou elektromagnety plynových hořáků, motor čerpadla atd. Takže o induktivní zátěž není nouze. Máte někdo zkušenost, zda tato technika neruší při zapínacích a vypínacích cyklech ?

U ledničky vím, že díky stupidně jednoduchému kontaktnímu obvodu termostatu je tam jiskření na kontaktech a to generuje dost velký bordel ...

Proto se snažím audiocentrum zapojit na takovou větev, aby tam nebyla ani lednice, myčka nádobí, pračka nebo mikrovlnka ... Navíc natáhnout vedení od zásuvky kotle (zatím je na okruhu sám) vychází technicky dost dobře s minimálnímí průchody stavbou.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
Seiko
Příspěvky: 348
Registrován: pát 02. srp 2013 7:16:25
Bydliště: Praha

Re: Rušení audia jinými spotřebiči v síti

Příspěvek od Seiko » sob 01. úno 2014 11:28:38

Nevím, zda neřešíš něco, co se aktuálně ještě nestalo, byť v teoretické rovině máš určitě pravdu. Aparaturu mám zapojenou na stejný okruh, jak jsou zapojené všechny spotřebiče v kuchyni, včetně pračky ve sklepě (a rozkutat si zdi kvůli zapojení na jiný okruh mne zatím nic nemotivovalo). Nepozoruji žádné rušení ve zvuku, ať se používá jakýkoli přístroj. Asi už domácí technika pokročila tak daleko, že jsou spotřebiče slušně odrušené :cool:
Revox B791, B710 MkII, B750 MkII, B760, A77, B77, PR99 MkIII, Symbol B MkII, Luxman C-02, Pioneer PD-D6-J, Denon DVD-3910, Technics SL-1710 MkII, Dual CS 721, Nakamichi Dragon, Kenwood KX-1100HX, Dual C-844, Sony SL-HF 950, Jo, vintage...

TheLastUnicorn
Příspěvky: 424
Registrován: úte 30. črc 2013 17:52:42
Bydliště: TN

Re: Rušení audia jinými spotřebiči v síti

Příspěvek od TheLastUnicorn » sob 01. úno 2014 11:45:16

Mám stejný názor, jako Jirka. Nepozoruji žádný problém s rušením. Nevím, co všechno je navěšeno na konkrétní fázu, kde mám i audio, to bych musel kouknout do plánů, ale myslím, že je toho celkem dost. Nikdy jsem nepozoroval problém dokonce ani při zapojení vysavače do stejný zásuvky, kde je audio. Dnešní spotřebiče jsou jiný, než byla calex nebo minsk z roku 1980.
Stejný je to v autě. Kdysi byl vcelku problém s průnikem různých rušení do autorádia...dneska to již ani neznám i přes to, že nemám rádio napojeno přímo na akumlátor. :)

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Rušení audia jinými spotřebiči v síti

Příspěvek od Petr.116 » sob 01. úno 2014 15:05:13

Seiko píše:Nevím, zda neřešíš něco, co se aktuálně ještě nestalo, byť v teoretické rovině máš určitě pravdu. Aparaturu mám zapojenou na stejný okruh, jak jsou zapojené všechny spotřebiče v kuchyni, včetně pračky ve sklepě (a rozkutat si zdi kvůli zapojení na jiný okruh mne zatím nic nemotivovalo). Nepozoruji žádné rušení ve zvuku, ať se používá jakýkoli přístroj. Asi už domácí technika pokročila tak daleko, že jsou spotřebiče slušně odrušené :cool:
Ono to Jirko bylo prioritně dáno jinou věcí: zatížením obvodů (HLAVNÍ JISTIČ BYTU JE 25 a):

1) 16A pračka
2) 20A zásuvka kuchyň (myčka, mikrovlnka), zásuvka linka, zásuvka pokoj u shrnovacích dveří, zásuvka předsíň dole mezi WC/koupelnou, infra, zásuvka koupelna
3) 16A sporák
4) 16A zásuvka předsíň za dom. dveřmi, pokojíček, ložnice, kuchyň (lednička)
5) 10A kotel Dakon
6) 16A obývací pokoj všechny zásuvky kolem, poslední je v kuchyni pod kráječem
7) 10A světelný okruh celý byt

Já mám starší myčku Siemens s odběrem ve špičce 17A (umyje to rychle, ale to topné těleso má výkon ...). Už kdysi byl konflikt, že starý vstupní jistič 25A se vyhřál a postupně odešel, protože když se sešlo praní a mytí nádobí, začalo to lítat.
Teď mám nové všechny jističe včetně hlavního a je klid. Jenže já jsem úplně zapomněl na to že ta zásuvka vedle audiocentra (zásuvka pokoj u shrnovacích dveří), kam jsem tu audio sestavu chtěl zapojit, je připojená na sousední kuchyňský
(zejména) okruh č. 2. A to jsem tedy nechtěl. Ty možné souběhy provozu typu myje se nádobí, v koupelně se někdo koupe a běží 700 W infrazářič a třeba ještě někdo pracuje s mixérem na kuchyňské lince atd. jsou pravděpodobné. Do takového uzlu už bych audiocentrum nerad připojoval.
Tak jsem hledal varianty. Třeba napojit se na obyvákový relativně klidný okruh (i když občas tu kromě TV běží několik počítačů současně ...) atd atd. Jenže to připojení mělo svá úskalí v tom, kudy přívody (znovu pod prahem nmebo ošklivá lišta nad dveřmi (audiocentrum má z obou stran dveře).
Nakonec jsem si vzpomněl na samostatný 10A okruh pro kotel. A bylo rozhodnuto (připojení přes šachtu za AC, pak za kuchyňskou linkou do předsíně (všude skryto a dobře přístupné). Už je to skoro hotovo ...

A proč jsem to sem v předstihu napsal ? No proto, že mám jisté negativní zkušenosti s podobnými zařízeními (je pravda, že starší konstrukce ... a asi hůře odrušené), ale i tak zůstává problém spínání komplexní zátěže (elmag ventily a motor čerpadla). A nedomnívám se, že v kotli Dakon (i když deska elektroniky je tuším Siemens) by se vzhledem k ceně používalo bezkontaktní spínání triakem s řízení spínání a vypínání v okamžiku, kdy síť prochází nulou, že ... :hahahihi:

Tak mne jen zajímalo, zda jste někdo něco takového neřešil ... :music:
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
Seiko
Příspěvky: 348
Registrován: pát 02. srp 2013 7:16:25
Bydliště: Praha

Re: Rušení audia jinými spotřebiči v síti

Příspěvek od Seiko » ned 02. úno 2014 10:56:25

Řešil jsem podobný problém, ale úplně z jiného pohledu. Když jsem kupoval bydlení, tak "péčí" minulého majitele fungoval barák jen na dvě fáze. Zásuvky byly na 10A jističích a světla na 6A. Při současném provozu pračky a rychlovarné konvice byl následně vypadlý jistič jistotou. Navíc k tomu dvoje akumulační kamna (z nichž jedny byly celé zapojené na jednu fázi) a bojler, hlavní jistič na 25A. Byla to docela těžká křížovka i po výměně hlavního jističe, kdy už jsem měl výběr ze tří fází, jak všechno zapojit, aby jističe nebyly při určité kombinaci přetížené, nebo "na hraně". Zatím to naštěstí funguje, tak vyznávám pravidlo "don´t touch the running system" :yes:
Revox B791, B710 MkII, B750 MkII, B760, A77, B77, PR99 MkIII, Symbol B MkII, Luxman C-02, Pioneer PD-D6-J, Denon DVD-3910, Technics SL-1710 MkII, Dual CS 721, Nakamichi Dragon, Kenwood KX-1100HX, Dual C-844, Sony SL-HF 950, Jo, vintage...

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Rušení audia jinými spotřebiči v síti

Příspěvek od Petr.116 » ned 02. úno 2014 11:11:39

Seiko píše:Řešil jsem podobný problém, ale úplně z jiného pohledu. Když jsem kupoval bydlení, tak "péčí" minulého majitele fungoval barák jen na dvě fáze. Zásuvky byly na 10A jističích a světla na 6A. Při současném provozu pračky a rychlovarné konvice byl následně vypadlý jistič jistotou. Navíc k tomu dvoje akumulační kamna (z nichž jedny byly celé zapojené na jednu fázi) a bojler, hlavní jistič na 25A. Byla to docela těžká křížovka i po výměně hlavního jističe, kdy už jsem měl výběr ze tří fází, jak všechno zapojit, aby jističe nebyly při určité kombinaci přetížené, nebo "na hraně". Zatím to naštěstí funguje, tak vyznávám pravidlo "don´t touch the running system" :yes:
A Ty už máš nový třívodičový systém TN-S (zásuvka s černým, bleděmodrým a žlutozeleným přívodem) ? Asi jo, asi je barák mladý ... protože já třeba mám byt v dost starém baráku, kde je hliníkové TN-C (zásuvky černý=fáze vlevo a žlutozelený PEN jde na kolík a pak bez přerušení na nulák)? To jen ze zvědavosti ... Ony se ty TN-C tolerují do nejbližší velké rekonstrukce a pak už se musí vše natáhnou 3 drátově od rozvaděče ... většinou horor (vše je pod omítkou nebo zaškrábnouté do Siporexu). :scare:
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
Seiko
Příspěvky: 348
Registrován: pát 02. srp 2013 7:16:25
Bydliště: Praha

Re: Rušení audia jinými spotřebiči v síti

Příspěvek od Seiko » ned 02. úno 2014 14:08:03

Ta řadovka je z roku 1932, to o nějakém nuláku neměli povědomost. Všechno je nataženo TN-C. Zatím to drží a rekonstrukce nehrozí. Ještě mnoho let nebudu mít zaplacenou hypotéku, a nechce se mi investovat do relativně "cizího" :playboy:
Revox B791, B710 MkII, B750 MkII, B760, A77, B77, PR99 MkIII, Symbol B MkII, Luxman C-02, Pioneer PD-D6-J, Denon DVD-3910, Technics SL-1710 MkII, Dual CS 721, Nakamichi Dragon, Kenwood KX-1100HX, Dual C-844, Sony SL-HF 950, Jo, vintage...

radim
Příspěvky: 8
Registrován: ned 04. kvě 2014 6:57:10

Re: Rušení audia jinými spotřebiči v síti

Příspěvek od radim » ned 04. kvě 2014 8:50:06

jen poznámku - rušení spotřebiči je znormováno. Spotřebič určený do bytu by neměl rušit vůbec, v praxi by mohl rušit jen když je těsně vedle audia. Jestli ruší víc, buď se jedná o spotřebič určený do průmyslového prostředí, kde jsou ty normy mírnější nebo to je čínský výrobek, kde na odrušení ušetřili nebo došlo k poruše odrušovacího filtru.

Uživatelský avatar
Seiko
Příspěvky: 348
Registrován: pát 02. srp 2013 7:16:25
Bydliště: Praha

Re: Rušení audia jinými spotřebiči v síti

Příspěvek od Seiko » ned 04. kvě 2014 11:56:49

Výše uvedené známe a počítáme s tím :hi:
Revox B791, B710 MkII, B750 MkII, B760, A77, B77, PR99 MkIII, Symbol B MkII, Luxman C-02, Pioneer PD-D6-J, Denon DVD-3910, Technics SL-1710 MkII, Dual CS 721, Nakamichi Dragon, Kenwood KX-1100HX, Dual C-844, Sony SL-HF 950, Jo, vintage...

Odpovědět

Zpět na „Obecné technické dotazy, problémy, rady“