Stránka 1 z 1

Když je potřeba atypický kabel, proč ho neudělat ?

Napsal: čtv 06. dub 2017 23:29:34
od Petr.116
Potřeboval jsem kabel, na jedné straně kvalitní DIN5 a na druhé straně CINCHe. Důvod byl čistě technický: na přepínači BAXI2 byly magnetofonové linky z prostorově úsporných důvodů řešeny konektory DIN5, protože přece jen zabere výrazně méně místa 4 ks DIN5, než stejně funkční 4 čtveřice CINCH konektorů !

No a když se v sestavě nahradil magnetofon Tesla B116 QT strojem AKAI GX-620, propojovat je kabelem DIN5/DIN5 se mi nechtělo. NE, že by to nešlo. Jenže u většiny magnetofonů světa (Teslu, AKAI i třeba REVOX nevyjímaje) je nahrávací část obousměrných DIN vstupů (jsou-li použity) řešena tak, že je vstup připojen přes odporový dělič na vstup pro mikrofon (Tesla měla vstup pojmenovaný jako RADIO, ale technicky to bylo, jak píšu). A jen pošetilec by silný vstupní signál zbytečně zeslabil a pak zesílil (i s případných šumem). Já chtěl použít vstupy LINE N.

Zasahovat do vstupů AKAIe se mi nechtělo a tak jsem vyrobil si zmíněný kabel DIN5/CINCH ... propojení je následující (pohled z pohledu BAXI2 v roli předzesilovače)::

DIN5-1 ... LINE IN (L- kanál magnetofonu)
DIN5-4 ... LINE IN (R- kanál magnetofonu)
DIN5-2 ... ZEM
DIN5-5 ... LINE OUT (R- kanál magnetofonu)
DIN5-3 ... LINE OUT (L- kanál magnetofonu)

Realizace provedena pomocí kvalitních konektorů RYAN (NEUTRIK). Zajímavostí je DIN5 této firmy, která je snad jediná, která vyrábí DIN5 konektory se zlacenými kontakty ... alespoň o jiné nevím. Použitý kabel je německý tzv. Helukabel RG-179 - vynikající kabel s dokonalým postříbřeným opletením, teflonovou izolací a velice nízkou kapacitou 63 pF/m. Parametry zde. Tento kabel používám do svých konstrukcí.







Samozřejmě by to šlo řešit i nějakými levnějšími konektory i kabelem, ale když už se s tím člověk párá ... A po poslední servisní zkušenosti s obyčejnými CINCH už tedy ne.