Práce s horní frézkou

Skupina, určená pro amatérsky postavená zařízení a jejich modernizace event. DIY úpravy továrních zařízení
Odpovědět
Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Práce s horní frézkou

Příspěvek od Petr.116 » úte 06. srp 2013 23:26:15

Zdravím vespolek,

jak jsem už psal dříve, pořídil jsem si mj. i na stavbu nových reprobeden horní frézku Narex



Jsem z ní nadšený, protože práce s ní je super. Zatím jsem s ní jen zapouštěl výškový a středotónový reproduktor - viz



Ty velké tvory skrz pro basáky jsem chtěl nejdříve vyříznout přímočarkou v rámci jednoduchosti. Když jsem o tom ale trochu přemýšlel víc, došel mi ten omyl. S tou přímočarkou to jde taky, ale bude to daleko pracnější a navíc řezání do tloušťky 25 mm (moje MDF) by té tenké pilce dalo pěknou sodu (silnější pilku moc dát nejde, svíralo by ji to v řezu). A furt hlídat čáru ... protože kdyby to ujelo víc, tak okraj, kde sedí basák, by už nemusel dobře těsnit.
Bude sice překrytý reproduktorem, ale ... Takže asi bude lepší frézování systémem upoutané frézky jako kružítko - viz http://jimmy-t.wz.cz/img8/foto%201.jpg ... Stačí vyrobit tu spodní šablonu tak, jako má autor té fotky - pouze její upevnění přizpůsobit dané frézce. Ale ten nápad přesazovaných středů a lehké posuvnosti z toho nápadu dělá geniální přípravek ...

Pouze otvor pro střeďák uvnitř toho zafrézování se udělá přímočarkou. Novou šablonu se mi už dělat nechce. Průchozí otvor pro výškáč se vyřízne tímhle :
http://www.mujobchod100.cz/mujobchod100 ... /0/0/5/415 ... je totiž kruhový :)
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Práce s horní frézkou

Příspěvek od Petr.116 » stř 07. srp 2013 7:52:28

S499.1023 píše:Ahoj! Hele, a ten basák nebudeš zapouštět, když už sis s tím dal tolik práce?
Ahoj,

Ten ne, protože na této frekvenci to není potřeba a navíc, kdo by si hrál se zapuštěním těch uší ... :drinking:

Už bych s tím ale docela rád pohnul, jenže mám mraky práce a navíc v tom vedru ... to se nechce dělat ani na "záhumenku" ... :)
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

TheLastUnicorn
Příspěvky: 424
Registrován: úte 30. črc 2013 17:52:42
Bydliště: TN

Re: Práce s horní frézkou

Příspěvek od TheLastUnicorn » stř 07. srp 2013 12:11:48

S osou "Z" už hýbat nesmí, pokud chce použít mojí výhybku. A já ho taky nemám zapuštěný (taky se mi nechtělo dělat šablonu na tak velký ušák).

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Práce s horní frézkou

Příspěvek od Petr.116 » sob 10. srp 2013 23:43:55

Šablona "kružítko" :

Tak jestli zítra nebudou "padat trakaře", jedu na chatu a rád bych tam udělal konečně otvory pro ARN669 do předních desek (ozvučnice) :

dnes jsem na to vyrobil svoji verzi "kružítka", neboli přípravek na frézovaní kruhového otvoru. V tuto chvíli jde o otvor průměru 186 mm - vzdálenost mezi osou otvoru pro čep a vnější hranou nástroje musí být 93 mm ...



Do přední desky stačí vyvrtat středový otvor a případně po dni upnout další prkno apod., aby po projetí deskou tato neztratila středové vedení ... :-)
Těch 6 otvorů je pro zapuštěné šrouby, co drží frézku na přípravku ... umístění čepu je posuvné, aby se dal snadno nastavit průměr výsledného otvoru ...




Tak snad nebude lejt ...
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Práce s horní frézkou

Příspěvek od Petr.116 » ned 11. srp 2013 21:57:20

Ahoj, tak se to povedlo - počasí OK a tak můžu poslat další ukázky práce s horní frézkou včetně finty, jak frézovat skrz, když vodicí střed jde pryč :-)

Nejdřív lepší fotka mého 30 let starého pracovního pončíčku = stolečku. Původně to byl jednoúčelový spodek cirkulárky, udělané z mafla - ten se montoval dolů ...



Na stoleček se upne 2 svěrkami podkladová deska (do které se následně ve finále frézuje skrz obráběnou desku) ... ještě se k tomu vrátím později ...



Vynikající horní frézka českého výrobce NAREX, namontovaná na "kružítku"







A takhle to dopadlo



Nedělní plán = vyfrézovat otvory pro ARN 669 do 4 ks ozvučnic je splněn !



A tady je ta finta : pod obráběnou deskou je ještě jedna. Je tam nejen proto, abych se neprofrézoval do stolečku, ale taky na tohle : do této desky se 2 vruty přišroubuje obráběná deska ve středovém kruhu, který by po odfrézování celé tloušťky horní desky jinak odpadl. Takto nevypadne vodicí střed a jde frézovat celý tloušťka obráběné desky :lol: Ještě jsou tam vidět otvory po vrutech a částečné profrézování ...

„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Odpovědět

Zpět na „DIY a modernizace (event. úpravy továrních zařízení)“