Nové repro (ARN669 + ARE5808 + 5DR51441)

Skupina, určená pro amatérsky postavená zařízení a jejich modernizace event. DIY úpravy továrních zařízení
Odpovědět
TheLastUnicorn
Příspěvky: 424
Registrován: úte 30. črc 2013 17:52:42
Bydliště: TN

Re: Nové repro (ARN669 + ARE5808 + 5DR51441)

Příspěvek od TheLastUnicorn » sob 28. čer 2014 8:11:50

Zkreslení srazovek: :)
Obrázek

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nové repro (ARN669 + ARE5808 + 5DR51441)

Příspěvek od Petr.116 » sob 28. čer 2014 10:10:25

Díky - máš pro zajímavost nějakou charku zkreslení jiných 3 pásem - třeba i s jinými repráky (ne Tesla apod.) pro srovnání ?
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

TheLastUnicorn
Příspěvky: 424
Registrován: úte 30. črc 2013 17:52:42
Bydliště: TN

Re: Nové repro (ARN669 + ARE5808 + 5DR51441)

Příspěvek od TheLastUnicorn » ned 29. čer 2014 17:49:22

Ne nemám...protože jsem nedávno přišel o velkou část výsledků měření. Ale změřím pak Energy a Monacor až budou hotový.
Včera jsem byl na firemní chatě a měl jsem sebou srazovky. Hrály volně venku na louce z Kenwooda KA-1030 (nastaven pořád narovno). Zesilovač běžel cca 12h v kuse na hranici limitace. Nechaly si naložit fakt hodně...na 10W basák a 6W střeďák. A musím říct, že kolegové dost zírali na nevelký bedýnky s reprákama ze smetiště, co se z toho linulo za zvuk. Neposlouchala se žádná hifistická muzika...žádný floidi nebo Knopfler. Většinu času hrál hospodský rock jako kabát, morčata na útěku, horkýže slíže, alkehol apod. A hrálo to překvapivě hodně dobře. Muselo...páč jsem byl téměř střízlivý a vydržel u toho 12h...když hraje kabát a ještě k tomu nahovno, po půlhoďce zdrhám. :hahahihi:

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nové repro (ARN669 + ARE5808 + 5DR51441)

Příspěvek od Petr.116 » ned 29. čer 2014 18:14:24

TheLastUnicorn píše:Ne nemám...protože jsem nedávno přišel o velkou část výsledků měření. Ale změřím pak Energy a Monacor až budou hotový.
Včera jsem byl na firemní chatě a měl jsem sebou srazovky. Hrály volně venku na louce z Kenwooda KA-1030 (nastaven pořád narovno). Zesilovač běžel cca 12h v kuse na hranici limitace. Nechaly si naložit fakt hodně...na 10W basák a 6W střeďák. A musím říct, že kolegové dost zírali na nevelký bedýnky s reprákama ze smetiště, co se z toho linulo za zvuk. Neposlouchala se žádná hifistická muzika...žádný floidi nebo Knopfler. Většinu času hrál hospodský rock jako kabát, morčata na útěku, horkýže slíže, alkehol apod. A hrálo to překvapivě hodně dobře. Muselo...páč jsem byl téměř střízlivý a vydržel u toho 12h...když hraje kabát a ještě k tomu nahovno, po půlhoďce zdrhám. :hahahihi:
Taky je v tom kus Tvého poctivého vývoje ... tak musí hrát ... :drinking: :good2:

BTW: zrovna leptám upravené PCB modifikovaných výhybek ... a vůbec se netěším na stav, kdy v mezidobí jako Ty nebudu mít na co hrát. A ten čas se trochu prodlouží mj. i proto, že RLC prvky, které se nemění, přepájím ze starých desek. Přece jen nejsou (krom R) tak levné, abych je kupoval 2x ...

... a pokud jde o to "ze smetiště": já bych to zase tak nehaněl ... některé výrobky ze současných pultů obchodů bych do té katagorie s chutí zařadil ještě nové v krámě :hahahihi:
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

TheLastUnicorn
Příspěvky: 424
Registrován: úte 30. črc 2013 17:52:42
Bydliště: TN

Re: Nové repro (ARN669 + ARE5808 + 5DR51441)

Příspěvek od TheLastUnicorn » ned 29. čer 2014 18:33:04

Tak ze "smetiště" zejména proto, že v mým případě pocházejí ARE5808 i ARN668 opravud ze sběrnýho dvoru - čili ze smetiště. :) Ale myslím, že jsem jim takhle zajistil celkem důstojný dožití. :cool:

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nové repro (ARN669 + ARE5808 + 5DR51441)

Příspěvek od Petr.116 » ned 29. čer 2014 18:52:03

TheLastUnicorn píše:Tak ze "smetiště" zejména proto, že v mým případě pocházejí ARE5808 i ARN668 opravud ze sběrnýho dvoru - čili ze smetiště. :) Ale myslím, že jsem jim takhle zajistil celkem důstojný dožití. :cool:
Takhle nějak se má třídit odpad v praxi ... efektivně :yes:
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nové repro (ARN669 + ARE5808 + 5DR51441)

Příspěvek od Petr.116 » pon 30. čer 2014 14:22:30

S499.1023 píše:Heh, bylo by zajímavé srovnání, na kolik přišly srazovku Unicorna a na kolik Petra :hahahihi: .
Tak to je jednoduché - basáky od Tebe, střeďáky od Tomáše, výšky jsme kupovali oba z BS Acoustic - repra vcelku za pár korun. V tom se skoro shodneme. Pokud jde o pasivní prvky výhybek, některé měl TLU levnější (cívky), páč já koupil hotové (TLU si nechal navíjet na zakázku) - tehdy nebyl moc čas shánět dodavatele a u cívek je to vždy problém ... ale ty malé hodnoty u středů a výšek nebyly tak drahé. Materiál skeletu jsem měl dražší, ale MDF 25 mm je lepší, ale dražší materiál, než D2D. Navíc s D2D se hrozně dělá ... drolí se, vytrhávají šrouby, já to nemám rád. Navíc některé nejmenované národy do D2D lisují i sklo a nehodlám likvidovat nástroje. No a práci si nepočítám.

Samozřejmě se najde někdo, kdo mi v tuto chvíli předhodí nějaké to nářadí (frézka Narex atd.). Já si ho koupil v souvislosti se stavbou beden, TLU ho koupil dřív taky ... Pouze jemu se to už asi zaplatilo. Takže v sumě jsem to měl dražší, to je pravda. :yes:
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

TheLastUnicorn
Příspěvky: 424
Registrován: úte 30. črc 2013 17:52:42
Bydliště: TN

Re: Nové repro (ARN669 + ARE5808 + 5DR51441)

Příspěvek od TheLastUnicorn » pon 30. čer 2014 18:12:14

Já jsem na tom byl do kila ( v ojro)...DTD nařezaná z odpadu za asi 10€, kondíky většinou MKT z domácích zásob. Krom výškačů za 16€ + pošta byly repráky zadara ze smetiště. Cívky na zakázku od Benaziho z Audiowebu za 35€. Nějaký warnex, polyester do bund jako tlumení, terminál, šrouby, tmel a smirkový papír vešel do 30€. Ať nežeru, tak kilo.
Já to beru tak, že levný projekt musí být levný všehovšudy:
1. levný a lehce dostupný měniče
2. mechanicky i finančně nenáročná ozvučnice
3. co nejjednodušší výhybka - pokud možno v učebnicovým zapojení bez kompenzací (ne však ošizená)
4. levná součástková základna
5. snadná opakovatelnost
Pokud si někdo na basák za 25€ udělá ozvučnici s obložením v masivu a klavírním lesku je samozřejmě jeho věc...ale tyhle věci bych nechal na podstatně vyšší level měničů. Co se týče DTD...tak dávám za pravdu, že DTD je hnusný materiál. Člověk sice ušetří nějaký peníze, ale taky si přidělá hodně práce, protože toho tmelení a broušení je tam pak 3x tolik...navíc jak Petr napsal, tak se to vytrhává atd. Ale třeba železo už jsme našli i v MDF-ce, takže bordel není výsadou jen DTD.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nové repro (ARN669 + ARE5808 + 5DR51441)

Příspěvek od Petr.116 » pon 30. čer 2014 20:36:36

Máte pravdu oba. Za mne snad jen tohle: Majo to v danou chvíli bral (myslím si), jako jeden z mnoha projektů za určitým účelem a věděl, díky své velké zkušenosti v oboru a vybavení, že si "levou zadní" udělá ještě X dalších beden s novými lepšími měniči. A tyhle byly myšleny "jen" k B73, na srazy apod. Tudíž od začátku věděl, že do nich nehodlá nikterak moc investovat - což je logické. Tyhle srazovky ale dovedl díky své příslovečné pečlivosti dost k dokonalosti, což pak mělo velký vliv (a jsem tomu rád) na moje pozdější kroky.

No u mne to bylo trochu jinak: já v tu dobu zrovna po letech zjistil, že moje staré bedny, které kdysi hrály jakžtakž (alespoň jsem si to tehdy myslel - ostatně byl to Jandův projekt a stavěli ho všichni ...), po letech zejména díky MP blokům, které ztratily kapacitu a dalším efektům, šly do kytek. Nejdřív jsem chtěl bedny jen zrepasovat. Po řadě diskusí (Majo, RM atd.), jsem si ale uvědomil, že díky středům a výškám tohle repasovat nemělo smysl. Jediné, co mělo trochu hodnotu byly staré dobré ARN 664. Tudíž jsem k nim chtěl doplnit střeďák a výškáč a vyladit výhybku. Nakonec jsme ale s Majem došli k závěru, že bude efektivnější postavit jeho v tu chvíli hotový projekt srazovek. Navíc ověříme reprodukovatelnost konstrukce.

A protože mu to fakt chodilo (a chodí) velice dobře, rozhodl jsem se, že v mém případě, kdy to bude kdoví na jak dlouho JEDINÁ sada reprobeden a to do bytu (ne na akce), rozhodl jsem se, že když už to Majo udělal tak špičkově, že to nebude v bytě dělat ostudu ani vzhledově.

Poslední (neplánovaná) kapka padla, když si přijel truhlář pro Technicse a když viděl bedny před povrchovkou, řekl - moc pěkný a co nahoru ? A když jsem mu ukázal připravený Warnex, rozmluvil mi to a vzal to do svých rukou.
A zbytek všíchni většinou víte ... Ale těch peněz nelituju, protože zatím to plní účel skvěle. Vědět, že budu zakrátko dělat jiné, moderní bedny, asi bych investoval míň. Ale zase to tak tragické nebylo :hahahihi: A srazovky jsou opravdu až neuvěřitelně dobré. Pokud jde o součástkovou základnu - ono je to těžké: když v běžných krámech mají totální shity, tak člověk raději koupí kvalitní BENNIC kondíky v Prodance. Ví, že neudělal chybu. A jak Majo píše, ta výhybka zase není tak složitá. Tudíž těch pár součástek člověka nezruinuje. A když jsme to minule změřili a charky byly jako přes kopírák, tak jsem měl takovou radost, že mi ty peníze byly úplně ukradené.

A když už je o tom řeč: jak jsem tu už kdysi napsal, tehdy jsem koupil a nechal nařezat materiál na dva páry beden. Hlavně proto, že ty MDF desky i ta překližka dovnitř na kastlíky atd. byly velké desky. Půlku Vám neprodají ... Ozvučnice mám vyfrézované na další pár tohoto osazení.
Tudíž chci postavit druhý pár pro někoho. Máte šanci - zatím jsem sice nespočítal cenu, ale nehodlám na tom bohatnout ... Zejména teď, když je ještě víc vyladěná výhybka, je to velmi zajímavé - díky Majo :good2:
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nové repro (ARN669 + ARE5808 + 5DR51441)

Příspěvek od Petr.116 » ned 27. črc 2014 20:57:05

Tak konečně připraveny poslední komponenty modifikované výhybky :









nakonec nevyšly až tak rozměrově velké ... :)

Cu - drát průměr 1.33 mm
vnitřní průměr cívky = 40 mm
vzdálenost mezi čely = 26 mm
vnější průměr vinutí = cca 86 mm
(kostra - vnější průměr = 110 mm, stačila by 90 - 100 mm, ale raději jsem ji nechal udělat větší ... )
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Odpovědět

Zpět na „DIY a modernizace (event. úpravy továrních zařízení)“