Iron Maiden - pražský "koncert" 5.7.2016

Jakou muziku máte rádi, co jste kde vyhrabali na páskách, deskách i jinde ?
Odpovědět
Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Iron Maiden - pražský "koncert" 5.7.2016

Příspěvek od Petr.116 » ned 10. črc 2016 17:52:04

Tak jsem se na mého oblíbeného Bruce Dickinsona moc těšil. Protože je to PAN ZPĚVÁK. Kapela je skvělá. Jenže zvukař zabil úplně všecko. Kdo trochu rozumí zvukařině, ví, že má-li být zpěvák slyšet (čistě a nezkresleně), musí být splněno několik podmínek:

a) nesmí být přebuzen už mikrofon sám o sobě. To už pak nikdo nespraví. Nemá jak. Když lezou z měniče signálu místo sinusových signálů "obdélníky" (obdoba zvuku boosteru u kytary), je to průser. Tohle bý měl vědět a hlídat si i zpěvák, který nesmí řvát do mikrofonu zblízka (ve forte ho oddálit od pusy atd.). To ale hlavní problém až tak nebyl. Je ale pravda, že i bez kapely Bruce při komentářích řval do mikrofonu tak, že zvuk zkreslený byl a nebylo mu rozumět ...

b) druhé kritérium je, aby u mixu zvukař stáhl ostatní nástroje tak, aby mikrofon byl vůči doprovodu hlasitější a srozumitelný. Maximální hlasitost mikrofonu je dána případnou akustickou zpětnou vazbou s reproduktory ... Zbytek nástrojů se prostě nemilosrdně musí stáhnout ... Vše citlivě podle akustiky prostoru, zaplnění (tlumení) lidmi apod.

Jestli zvukař toto neví, nemá tam co dělat. A tohle na Slávii není poprvé (obdobně se psalo i o Lucii).

Od toho bývalo stanoviště zvukaře v prostoru diváků a on slyší to, co oni. Ale pokud si sám třeba nasadí zvukařské ochranné špunty do uší NEBO na to kašle, případně kombinace obého, je to průšvih.
Já jsem musel po několika skladbách odejít a oželet vstupenky, protože od přepáleného řezavého zvuku sólovky a dalších nástrojů mne prostě bolely uši a v takové situaci hrozí trvalé poškození sluchu. A za to mi tedy Iron Maiden nestojí.

Prostě zvukař to totálně pos.ral - o tom žádná. Něco podobného bylo v O2 Aréně na koncertu Judas Priest, kde to zvukař taky pohřbil.

Jak jsem se shodli v sousedním vláknu o Black Sabbath v O2 Aréně, ti zahráli skvěle. Bylo to nahlas, ale tyhle efekty tam nebyly. Jsou i názory, že stadion Slávie v Edenu na tohle není (klenuté zastřešení tribun atd.). Ale tím to prioritně není.

Taky mne štve, jak komerční média toto všechno zamlží a píšou, jak to bylo úžasné. Třeba opticky a atmosférou ano, ale když mne bolí uši a nepoznám skladbu, tak je to na nic. A bez velice nepříjemných pocitů se tam nedalo bezpečně vydržet. Tak jsem už téměř rozhodnut, že hlučné kapely je lépe (a bezpečnější) si poslechnout ze studiovek doma a oželet tu atmosféru živáku. Bohužel v poslední době návštěvy takovýchto koncertů připomínají ruskou ruletu.

Ale uši mám jen jedny. :scare:
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
Seiko
Příspěvky: 348
Registrován: pát 02. srp 2013 7:16:25
Bydliště: Praha

Re: Iron Maiden - pražský "koncert" 5.7.2016

Příspěvek od Seiko » úte 12. črc 2016 20:49:19

Co k tomu dodat... Je k naštvání, když se člověk těší na koncert, má rád "tvrdou" muziku, a pak musí kvůli blbci za mixpultem raději utéct... :negative:
Revox B791, B710 MkII, B750 MkII, B760, A77, B77, PR99 MkIII, Symbol B MkII, Luxman C-02, Pioneer PD-D6-J, Denon DVD-3910, Technics SL-1710 MkII, Dual CS 721, Nakamichi Dragon, Kenwood KX-1100HX, Dual C-844, Sony SL-HF 950, Jo, vintage...

Odpovědět

Zpět na „Obecná debata o muzice, hlavně o té staré a dobré“