1PF06767, Tonsil ZG20C

Sekce, týkající se reproduktorů a reproduktorových soustav všech typů a značek
Pravidla fóra
Do této sekce pište popisy zařízení, vlastnosti, zkušenosti atd. Nepište sem žádosti o radu s opravou a pod. To patří do skce OSTATNÍ - "Obecné technické dotazy, problémy, rady"
libor
Příspěvky: 566
Registrován: pon 29. črc 2013 22:01:25
Bydliště: ..

1PF06767, Tonsil ZG20C

Příspěvek od libor » stř 23. říj 2013 15:56:23

Ahoj,
mám dotaz na odborníky přes bedny. Dnes jsem dovezl plný kufr krámů (kotoučáky, kazeťáky, ruskej gramec atd) a taky nějaké reprobedny, ke kterým mám pár otázek.

1PF06767 - bedny zvenku flekaté, odrbané rožky, ale repráky vypadají bez jakéhokoliv poškození. Zapnout jsem je ještě nezkusil, musím je umýt a vynosit z garáže domů.

Zásadní otázka, hlavně na TLU a S1094... mám mít radost, že jsem získal dobré bedny, nebo nemám mít radost, páč nejsou dobré? Jaký je na ně názor? Díky :hi:
Doplňující otázka - proč to má před středem ten plech? Aby to nebylo tak uřvané? Díky :hi:
2013-10-23 16.08.28.jpg
2013-10-23 16.07.48.jpg

-----------------------------------------------

Unitra Tonsil ZG20-C - znáte to někdo? Je to k něčemu? Buď je to dvoupásmo se zdvojenými měniči, nebo nevím. Repro vypadají zdravě, bedny jsou odrbané na rožkách. Díky :hi:
2013-10-23 16.04.00.jpg
-----------------------------------------------

Dále jsem dovezl jeden kus ARS 9206 s promáčklým vrchlíkem basáku - tu asi jen vykuchám, když mám jen jednu...

Díky za rady, odpovědi atd... :hi: :hi:

libor
Příspěvky: 566
Registrován: pon 29. črc 2013 22:01:25
Bydliště: ..

Re: 1PF06767, Tonsil ZG20C

Příspěvek od libor » čtv 24. říj 2013 10:36:18

Doteď jsem měl spoustu beden, ale nic extrovního. Z cizích jsem měl třípásma Sony, Philips a Technics - vše bassreflex, ale vesměs špatný dojem - tenký materiál, a duněly při jediném tónu - prostě třeba když hrála baskytara, tak některé tóny byly extrémně hlasité - asi se trefily do rezonance. Bassreflex jsem proto zavrhl. Z regálovek hlavně Tesly, 1038, nějaký RKčka - strašný, různé další dvoupásma od Tesly, na doporučení tvoje a TLU jsem si sehnal ARS821 (což je 820 v 8ohmové verzi) a ty jsou překvapivě hodně dobré (na svoji velikost). Nyní mám ještě ty 06767 a ty polské, vyzkouším postupně. Taky uvidíme, co mi TLU řekně na můj projekt třípásma s Monacorem - měřit je bude po sraze, zatím o tom nemluvím, páč to může skončit fiaskem a ostudou :hahahihi:

Líbí se mi ty tvoje Grundigy cos měl na sraze, ale nikde jsem je zatím neviděl na prodej. Takže tak, jedinej můj hajend jsou sluchátka Shure zapchlý do Revoxe, s bednama je to horší :scare: :hahahihi:

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 1PF06767, Tonsil ZG20C

Příspěvek od Petr.116 » čtv 24. říj 2013 16:17:07

S499.1023 píše:1) Pozor, je tam odpálený jeden výškáč!
2) Kde se tady dá editovat příspěvek?
Tobě se nenabízí tlačítko UPRAVIT ? P.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

libor
Příspěvky: 566
Registrován: pon 29. črc 2013 22:01:25
Bydliště: ..

Re: 1PF06767, Tonsil ZG20C

Příspěvek od libor » čtv 24. říj 2013 22:20:53

Tak bedny jsou doma. Po umytí, opravení studeňáku ve výhybce (než jsem přišel na to jak ji vyndat, to trvalo) hrají. Dojmy - čekal jsem víc basů, ale není to špatné. Kupodivu i ty výšky z kaloty nesjou tak divné, jako u ARS 1018 - stejné repráky, ale zvukově je to jiné. Střeďáky ARZ - ač jsem na ně četl spoustu kritiky - tak hrají slušně. Za velké pozitivum považuji šroubovací terminály. Výhybka je taky pěkně složitá - baterie krabicových kondenzátorů, 4 cívky, odpory...

Zajímal by mě názor TLU na tyhle bedny.

Zatím se zdržuji i porovnání s ARS821 - jasně že tyhle jdou níž, jsou větší, ale zvukově jsou ty ARS821 neskutečně dobré (na své stáří, rozměr, cenu) :-)

Taky bych koupil jeden rámeček s tkaninou na tyhle bedny - i bez tkaniny, nebo oba dva (mám jen jeden s potrhanou tkaninou). Nemáte někdo navíc?


BTW: Co ty Tonsily? Má to cenu tahat nahoru a zkoušet? Znáte je někdo?

TheLastUnicorn
Příspěvky: 424
Registrován: úte 30. črc 2013 17:52:42
Bydliště: TN

Re: 1PF06767, Tonsil ZG20C

Příspěvek od TheLastUnicorn » pát 25. říj 2013 12:08:29

Ty bratislavský PF-ka hrají velmi podobně, jako ARS103x...patří sice skutečně k tomu lepšímu, no mně to neoslovilo. Složitá výhybka? Kdepak. Je tam úplný základ a učebnicový příklad výhybky 2. řádu. Jediný dvě součástky navíc je tam RC člen pro kompenzaci impedance střeďáku. Kdyby se použila slušná vykompenzovaná výhybka, tak ta příšerná difrakční kravina před tím ARZ-kem (které je stejně příšerné) může zmizet. Basů to má míň, protože pravděpodobně nebyl vykompenzován bafflestep a tím jsou vytaženy středy a výšky. Pokud chceš vidět schéma složitý výhybky, pak se mrkni sem:
http://repromania.net/forum/viewtopic.php?f=9&t=5206
:hahahihi:
Co se týče bassreflexu...špatný zkušenosti máš asi proto, že jsi ještě pořádně neslyšel slušně naladěnou BR bednu. Pokud máš zkušenost jen s těmi vyjmenovanými chrchláky, kde použili basák s Qts kolem 1,0 a to pak způsobilo, ženěkde mezi 70-90Hz vznikl 8dB hrb, tak to se nedivím, že ti je BR proti srsti. Avšak při použití vhodnýho basáku a správnýho naladění hraje bassreflexová bedna imho lépe, než uzavřená - charakteristika na basech nepadá tak brzo.
:music:
Ty Tonsily neznám, ale vůbec bych se nedivil, kdyby hráli líp, než většina dvoupásmových tesláckých současníků. :hahahihi:

TheLastUnicorn
Příspěvky: 424
Registrován: úte 30. črc 2013 17:52:42
Bydliště: TN

Re: 1PF06767, Tonsil ZG20C

Příspěvek od TheLastUnicorn » pát 25. říj 2013 13:14:15

To je pravda, ale ono to třeba na 25Hz vyjde již stejně...-15dB pro uzavřenku, jako i pro bassreflex. Ale s tím rozdílem, že třeba BR hraje 35Hz ještě furt do -3dB, kdežto uzavřenka je na týhle frekvenci již 10dB pod střední hodnotou. :)
Mám Monacor SPH-200KE v bassreflexu...33Hz pro -3dB. Který 8" v uzavřence tohle zmákne? :)
SPH-200KE - FS=33Hz
ARN 668 - FS=26Hz
A jaká je realita ve 40L bedně?
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

libor
Příspěvky: 566
Registrován: pon 29. črc 2013 22:01:25
Bydliště: ..

Re: 1PF06767, Tonsil ZG20C

Příspěvek od libor » pát 25. říj 2013 15:41:44

TheLastUnicorn píše: ...patří sice skutečně k tomu lepšímu...
Díky za info. Ještě mi prosímtě vysvětli, proč stejný výškáč jako je v ARS 1018 tady hraje pěkně... je to tím, že u té 1018 musí hrát i nižší frekvence, kde hraje špatně?
A ty ARZka jsou všeobecně špatné proč? Díky...
TheLastUnicorn píše:
Co se týče bassreflexu...špatný zkušenosti máš asi proto, že jsi ještě pořádně neslyšel slušně naladěnou BR bednu. Pokud máš zkušenost jen s těmi vyjmenovanými chrchláky, kde použili basák s Qts kolem 1,0 a to pak způsobilo, ženěkde mezi 70-90Hz vznikl 8dB hrb, tak to se nedivím, že ti je BR proti srsti. Avšak při použití vhodnýho basáku a správnýho naladění hraje bassreflexová bedna imho lépe, než uzavřená - charakteristika na basech nepadá tak brzo.
:music:
To máš naprostou pravdu, že jsem měl BR samé lowendy, byť zvučných jmen. Mirkovy Cabassy jsou taky BR a hrají vyrovnaně. Ale mám dojem, že u BR beden je dost důležité i umístění v místnosti - kam ústí nátrubek, délka místnosti atp. Je to tak?

BTW: Vzpomenu li tvé žluťáky s B73MKII tak taky duněly až to hezké nebylo :scare: :tytyty:

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 1PF06767, Tonsil ZG20C

Příspěvek od Petr.116 » pát 25. říj 2013 16:02:21

[quote="libor]A ty ARZka jsou všeobecně špatné proč? Díky...[/quote]
Na RM je o tom mraky povídání ...
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

TheLastUnicorn
Příspěvky: 424
Registrován: úte 30. črc 2013 17:52:42
Bydliště: TN

Re: 1PF06767, Tonsil ZG20C

Příspěvek od TheLastUnicorn » pát 25. říj 2013 16:15:37

Je to tak..ARV360x se nehodí do dvoupásma. Potřebují dělit nad 3,5k, aby to bylo k něčemu. Taky by bylo vhodný pomocí RLC kompenzací posrážet ty Tatry v charce.
ARZ460x je taky hrbatý a má vysoký zkreslení. Dost věcí sice zase můžeš napravit výhybkou, ale když uvážíš, kolik stojí kvalitní svitkový kondy a vzduchový cívky, tak je ten reprák mimo hru. A zkreslení neodstraníš vůbec. A to ještě nemluvím o tom, že poo čase mívá problém s tím závěsem.
Bassreflexová bedna má v zásadě úplně stejný podmínky na umístění, jako uzavřená s tím rozdílem, že musíš přihlížet na vyústění bassreflexu. Pokud je vzadu, nemají být moc blízko stěny. Víc asi záleží na kompenzaci bafflestepu. Bedny s plně kompenzovaným bafflestepem se umísťují do prostoru (min. tak 0,5m od stěny), bedny bez kompenzace jsou určeny k postavení ke zdi. :)

Moje monacory...na stojanech, dále ode zdi a s Luxmanem nastaveným na direct hrajou absolutně vyrovnaně, bez jakýhokoliv náznaku k dunění. A pořádně hluboko. Ale co mají asi dělat, když jsou na zemi a láduje se tam signál z B73, která v první třetině dráhy VOLUME zesiluje 200Hz o 6dB, 100Hz o 11dB a na 60Hz je to vytažený o téměř 16dB? :mad:
K B73 jsem stavěl srazovky, které mají bafflestep kompenzovaný částečně a pozvolný útlm na basech, takže fyziologie se hodí. Monacory jsou stavěný na Direct poslech, musí být na stojanech a dál ode zdi. :music:

libor
Příspěvky: 566
Registrován: pon 29. črc 2013 22:01:25
Bydliště: ..

Re: 1PF06767, Tonsil ZG20C

Příspěvek od libor » pát 25. říj 2013 16:46:19

Díky za vysvětlení. Kua, je to alchymie teda :-)

BTW: S tím ARZkem je to škoda, reprák je to hezkej, má vlastní komoru, pro stavbu by byl ideální ...

A ještě prosímtě - jak bys viděl porovnání těch 1PF06767 vs. ARS821? Jako odborník?

Odpovědět

Zpět na „Reproduktory a reproduktorové soustavy“