Antiviry, firewally a antispam

Proč používat antivirový program, firewall a další chytré prostředky ochrany ?

ESET
ESET

Bohužel nejsou jen „hodné“, funkční programy, které Vám usnadňují život. Jsou i programy zákeřné, agresivní a obecně řečeno „zlé“ a nebezpečné. Setkání s nimi za určité situace Vás může stát i likvidaci firmy nebo veliké osobní problémy.

Škodlivých programů je celá řada, dělí se podle jejich chování. Dohromady se jim často říká viry, ale existuje řada přesnějších pojmenování podle jejich vlastností. Často jde o červy nebo trojské koně. Jsou schopny Vaše cenná data nejen zničit (což by v případě Vaší pravidelné zálohy těchto cenných informací nebyl tak hrozný problém), ale dokážou je i ukrást (někam tajně poslat). Tím Vás mohou osobně i obchodně zničit jednou pro vždy.

Jak k nim přijdete ? Snadno: mohou být skryté na určité internetové stránce nebo Vám (opět skrytě) přijdou e-mailem).
Řada lidí si často tudíž myslí, že při přiměřené opatrnosti při práci s internetem (webové stránky a e-mailová pošta) se jim nic nemůže stát a že ochranný systém jako antivir nebo firewall (tento pojem vysvětlím dále) nepotřebují.

Jenže to není tak jednoduché a praxe říká něco zcela jiného. Samozřejmě největší riziko mají nezkušení uživatelé nebo ti, kteří bezmyšlenkovitě klikají na cokoliv. Pokud ale v navštívené webové stránce je ukryt škodlivý kod (virus), nechráněný počítač je napaden a uživatel se to nemusí dozvědět hned nebo vůbec ne. A protože se škodlivé stránky často vydávají za jiné seriózní, člověk se může zmýlit a kliknout na něco, co nechce (o podvodu neví). A pokud je v uživatelově programu nebo operačním systému nějaká chyba, může dojít k jejímu záměrnému zneužití.

Proto existují speciální programy jako tzv. antiviry, které jsou velice frekventovaně aktualizovány přes internet jejich výrobcem a tudíž v okamžiku kliknutí na zavirovaný odkaz nebo při pokusu o otevření nebezpečného souboru na flash disku či v e-mailu je tato aktivita okamžitě (tedy včas) zablokována a uživatel upozorněn.

Firewall je systém, který umožňuje komunikaci pouze určitým způsobem – většinou jednosměrně. Přístup do uživatelova PC zvenku (např. ze sítě internet) není povolen a naopak uživatel může v závislosti na nastavení komunikovat ven. Data z venku do uživatelova počítače procházejí POUZE na jím iniciované požadavky. Tedy, chce-li něco stáhnout z určité stránky, vyšle požadavek na tuto stránku a v takovém případě ochranný systém firewallu data z dotyčné stránky dovniř pustí. Jinak ne.

Firewall
Firewall

Nejde jen o takovéto jednoduché situace. V síti internet existují podvrhy, předstírají Vaši partnerskou instituci jako banka apod. a mámící citlivé osobní údaje jako hesla a kódy za účelem jejich údajné aktualizace apod. Toto chování je tzv. phishing.

V poslední době se hodně rozšířilo vymáhání tzv. výkupného (anglicky RANSOM). Nákazy tohoto typu se tedy obecně jmenují RANSOMWARE. Do nechráněného počítače se s nějakou podvrženou reklamou, v které je nákaza, dostane do systému škodlivý kód, který zašifruje Vaše drahocenná data na disku. A když je s tou to lumpárnou hotov (Vy celou dobu nic netušíte …), zobrazí na obrazovce hned nebo i později (třeba druhý den po novém spuštění PC) varovnou vyděračskou obrazovku, který Vám oznamuje, že Vaše data byla zašifrována a Vy k nim nemůžete a vyzývá  Vás, abyste někam na druhý konec světa zaplatili výkupné = anglicky RANSOM.

Toto zaplacení se samozřejmě nedoporučuje, protože nemáte žádnou jistotu, že po platbě obdržíte funkční dešifrovací klíč, který Vaše data odemkne. A pokud jste porušili další důležitou zásadu bezpečné práce s počítačem, tedy pravidelně nezálohujete Vaše data a programy, máte neřešitelná problém.

Velikost tohoto problému spočívá v tom, že šifrování je velice složité a ve většině případů nedekódovatelné.

Proto se zcela jednoznačně doporučuje několik zásad:

  • mít systém vybaven nějakým opravdu dobrým zabezpečovacím systémem (tedy nejlépe kombinujícím ANTIVIR, FIREWALL a případně ještě ANTISPAM – ochranu proti nevyžádaným zprávám)
  • tento systém MUSÍ být pravidelně aktualizován (tedy poctivě zakoupen a v takové situaci je aktualizace zabezpečení automatická)
  • nezapomínat na pravidelné zálohování dat a zálohu mít umístěnu MIMO počítač (aby na ni viry a jiné útoky nemohly)
  • pohybovat se po internetu obezřetně (neklikat na každou věc, neotevírat poštu od neznámých lidí apod.)

Jedním z nejlepších zabezpečovacích systémů je zabezpečení od známé firmy ESET SOFTWARE. Zabezpečení je vyladěno podle potřeb buď koncového uživatele nebo firmy tak, aby bylo chráněno vše, co chráněno být má.

Firma PS SERVICE je odborným certifikovaným partnerem společnosti ESET SOFTWARE a ráda Vám zajistí zabezpečení veškeré Vaší techniky od PC a notebooků, až po mobilní telefony. A nejen to. Vše Vám nainstalujeme, vysvětlíme a následně se o Vás budeme odborně starat. Což mj. znamená poradenskou činnost, případné odvirování atd.